וול סטריט – הבורסה הגדולה בעולם

וול סטריט, הבורסה לניירות ערך בניו יורק (NYSE), נחשב למוסד פיננסי חשוב ומרכזי בארצות הברית ובעולם הקובע את הלך הרוח בשווקים כולם. וול סטריט זוהי הבורסה הראשונה בגודלה בעולם הניירות ערך, והשנייה בגודלה במספר החברות שנסחרות בה.

ההיסטוריה של וול סטריט

ההיסטוריה של וול סטריט בשוק ההון ארוכה מאוד והולכת אחורה עד לימיה הראשונים של העיר ניו יורק בתחילת המאה ה- 17, כאשר מתיישבים הולנדים הגיעו לאזור והקימו מושבה בשם ניו אמסטרדם. באותן השנים ההולנדים הקימו חומת מגן בקצה הצפוני של היישוב כדי להגן על עצמם מפני פלישות פוטנציאליות של אנגלים, ילידים ופיראטים, כאשר אותה חומה העניקה לרחוב את שמו – wall street ("רחוב החומה"), שם שהעניקו לימים לבורסה לניירות ערך בניו יורק.

על פי אחת הגרסאות של הסיפור, את החומה ביצרו וחיזקו באמצעות אפריקאים משועבדים, כאשר באותם הימים היו מגיעים לאזור סוחרים וחלפנים כדי למכור ולקנות מניות ואגרות חוב. כמו כן, זה היה המקום שבו התנהל סחר עבדים, ולמעשה וול סטריט הפכה לשוק העבדים הרשמי הראשון. ב-1664 כבשו האנגלים את ניו אמסטרדם ושינו את שמה לניו יורק. וול סטריט המשיכה להיות מיקום חשוב למסחר ולסוחרים. החתימה על הסכם בוטונווד בשנת 1792, מתחת לעץ השקמה בוול סטריט, היוותה את אבן היסוד למה שיהפוך לימים לבורסה לניירות של ניו יורק (NYSE). הסכם זה קבע כללים למסחר בניירות ערך והניח את התשתית לשווקים פיננסיים מובנים יותר בארצות הברית.

לאורך המאה ה-19, וול סטריט התפתחה לכדי מרכז פיננסי. בשנת 1867 בורסת ניירות הערך NYSE עברה למיקומה הרשמי היום, כאשר הרחוב הפך לביתם של בנקים רבים, מוסדות פיננסיים וחברות ביטוח. היא מילאה תפקיד מרכזי בפיתוחה של ארצות הברית, לרבות במימון סלילת מסילות ברזל וצמיחת התעשייה. גם לאורך המאה ה-20 חיזקה וול סטריט את מעמדה כמרכז הפיננסי של העולם והפכה לבורסה הגדולה והמשפיעה ביותר שיש, כשהיא ממשיכה להתפתח עם כניסתו של המסחר האלקטרוני ועלייתן של חברות טכנולוגיה פיננסית. לאורך השנים וול סטריט גם עמדה במרכזם של משברים פיננסיים גדולים, כולל המשבר הפיננסי של 2008, שהביא לשינויים רגולטוריים ולרפורמות משמעותיות בתעשייה הפיננסית. היום, וול סטריט נחשבת למרכז פיננסי עולמי, תוך שמעורבת במגוון רחב של פעילויות פיננסיות וממלאה תפקיד מרכזי בעיצוב השווקים והכלכלות בעולם כולו.

מה ההבדל בין בורסת וול סטריט לבורסות אחרות?

בורסת וול סטריט ובורסות אחרות בעולם חולקות קווי דמיון רבים, אך יש להן גם הבדלים מובהקים, בהם:

 • מיקום – NYSE ממוקמת בניו יורק ושכנה של מוסדות פיננסיים רבים, לעומת בורסות ביעדים שונים בעולם כמו בורסת לונדון (LSE), בורסת טוקיו (TSE), בורסת הונג קונג (HKEX) ועוד רבות אחרות.
 • מבנה השוק – הבדל נוסף בין הבורסות השונות הוא במנגנוני המסחר השונים. בוול סטריט שיטת המסחר הנפוצה היא מכרז, ובה מוכרים וקונים מניות או ניירות ערך באמצעות ברוקרים אנושיים, אף על פי שבשנים האחרונות המסחר האלקטרוני הפך לנפוץ. בבורסות אחרות כמו למשל בבורסת לונדון, משתמשים גם במכירות פומביות, ויש בורסות שבהן מסתמכים רק על המסחר האלקטרוני.
 • מספר החברות הנסחרות – בבורסות וול סטריט ה-NYSE וה-NASDAQ נסחרות מגוון רחב של חברות אמריקאיות ובין-לאומיות. כאשר בורסות ברחבי העולם מייצגות חברות מקומיות ובין-לאומיות לדוגמה, בבורסת LSE נסחרות בעיקר חברות מבריטניה וחברות בין-לאומיות, בעוד שבבורסת ה-TSE המיקוד הוא בעיקר בחברות יפניות.
 • תקנות – בורסות בארצות הברית מוסדרות על ידי הרשות לניירות ערך וכפופות לחוק, לרגולציות ולדרישות דיווח ספציפיות, כאשר בורסות במדינות אחרות כפופות לגופים הרגולטוריים והתקנות שלהן. תקנות אלו עשויות להיות שונות מבחינת שקיפות, דרישות רישום ופיקוח על השוק.
 • שעות המסחר – הבדל נוסף בא לידי ביטוי בשעות המסחר. ל-NYSE ול-NASDAQ יש שעות מסחר ספציפיות, כאשר שעות המסחר משתנות בין בורסות שונות בעולם, בהתבסס על מיקומן ועל תנאי השוק המקומיים.
 • טכנולוגיה וחדשנות – לעיתים ההבדל בא לידי ביטוי גם בטכנולוגיות שבהן נעשה שימוש, כאשר בבורסות וול סטריט משקיעים המון בטכנולוגיה כדי להבטיח שהסחר יהיה יעיל ובטוח. עם זאת היום גם בורסות אחרות ברחבי העולם, אימצו שיטות מסחר מתקדמות וחדשניות לאורך השנים.

איך וול סטריט מושפעת מנתוני התעסוקה בארה"ב?

וול סטריט מושפעת מאוד מנתוני התעסוקה בארה"ב, שכן נתונים אלו מספקים תובנות חשובות באשר לכיוון של הכלכלה האמריקאית. וול סטריט, הכוללת את בורסת ניו יורק (NYSE) ואת ה-NASDAQ, חווה תנודות בתגובה לפרסום נתוני התעסוקה בארצות הברית. נתוני תעסוקה חיוביים, כמו למשל שיעורי אבטלה נמוכים יותר, נוטים להגביר את אמון המשקיעים, מה שבעתו עשוי יכול להוביל לעלייה של מחירי המניות מכיוון שהמשקיעים צופים עלייה בהוצאות הצרכנים וברווחים של החברות. לעומת זאת, נתוני תעסוקה שליליים יכולים לגרום לירידות בשוק, שכן הם מצביעים על חולשה כלכלית ועל הקטנת שורת הרווח של החברות הנסחרות.

מעקב אחר נתוני התעסוקה בארצות הברית יכול להשפיע גם על שיעורי הריבית. נתוני תעסוקה חיוביים יכולים להוביל להחלטה על העלאת שיעורי הריבית כדי להילחם באינפלציה, שיעורי ריבית גבוהים יכולים להשפיע על ההחלטות ועל ההוצאות של הצרכנים, מה שבתורו ישפיע גם על שוק המניות והאג"ח.

לבסוף, גם מגזרים שונים בשוק המניות עשויים להגיב לנתוני התעסוקה. כך למשל מגזרים אשר מבוססים על שיקול דעת צרכני יכולים להפיק יתרונות מנתוני תעסוקה חיוביים, לעומת מגזרים אחרים שעשויים להפוך לפחות אטרקטיביים בהסתמך על אותם הנתונים. מה גם שהנתונים יכולים ליצור תנודתיות משמעותית בטווח הקצר בשוק המניות, בשל תגובת הסוחרים והרצון שלהם להתגונן מפני מהלכי שוק פוטנציאליים.

מהי ההשפעה הכלכלית של וול סטריט על המסחר בשאר הבורסות בעולם?

וול סטריט היא בין הבורסות הגדולות והמשפיעות ביותר בעולם. כתוצאה מכך המגמות והמדדים שלה נותנים את הטון גם בשווקים העולמיים ובבורסות אחרות. משקיעים רבים מרחבי העולם קונים ומוכרים מניות בארצות הברית, והדבר משפיע על זרימת ההון לא רק לוול סטריט וממנה, אלא גם לבורסות אחרות.

גם תנועות במדדים יכולות להשפיע על תהליכי קבלת החלטות ואסטרטגיות מסחר בשווקים אחרים. מדדים כמו S&P 500, Dow Jones Industrial Average ו-NASDAQ Composite עוקבים אחר הביצועים של המניות בארה"ב, תוך שמשמשים כנקודות ייחוס למשקיעים ולמנהלי קרנות ברחבי העולם, במילים פשוטות, הביצועים של וול סטריט יכולים להשפיע על התשואות של קרנות אלו כמו גם על אסטרטגיות השקעה של משקיעים.

נוסף על אלה, הביצועים של וול סטריט יכולים להשפיע גם על שווקי הסחורות, להניע את הביקוש של המשקיעים לסחורות ולהשפיע על מחירי הנפט, הזהב וסחורות אחרות הנסחרות בבורסות הגלובליות. הם יכולים להשפיע על שווקי מטבע החוץ ועל שערי החליפין, וגם על החלטות המשקיעים ועל מידת הסיכון שמוכנים לקחת על עצמם בהתאם למגמות הנצפות בוול סטריט.

וכמובן שגם לכניסתן של טכנולוגיות מתקדמות או לביצוע שינויים רגולטוריים ורפורמות שבוצעו בוול סטריט, יש השפעה על שווקים פיננסיים אחרים.

איך לוול סטריט יש השפעה על המסחר בארץ?

על אותו משקל, כאחד מהמרכזים הפיננסיים הגדולים בעולם, לוול סטריט יכולות להיות השפעות עקיפות אך משמעותיות גם על המסחר בארץ. וול סטריט מציגה מגמות כלכליות רחבות בארצות הברית ובכלכלה העולמית, כאשר המגמות חיוביות, משקיעים ברחבי העולם יכולים להרגיש יותר ביטחון להקצות כספים לעסקים ולהשקעות ישראליות. זאת לעומת מגמות שליליות, אשר יכולות להוביל להפחתת השקעות חוץ בישראל או להתנהגות זהירה יותר של המשקיעים.

ישראל גם מכונה אומת הסטארט אפ ולא בכדי, חברות טכנולוגיה ישראליות רבות מחפשות גישה להון דרך שווקים גלובליים, כולל וול סטריט, וכאשר וול סטריט בשיא, היא יכולה לספק לחברות אלו גישה טובה יותר למימון.

הביצועים של וול סטריט יכולים להשפיע גם על שערי המטבע, לגרום התחזקות הדולר האמריקאי ולהוביל לכך שהייצור הישראלי יהיה יקר יותר, או לעליית שיעורי הריבית ברחבי העולם, מה שישפיע על האשראי ועל תזרימי ההון וכפועל יוצא מכך, על עסקים ישראלים הנשענים על מימון בין-לאומי.

האם אפשרי להפוך לסוחר עצמאי במניות בוול סטריט?

כן. אפשר להפוך לסוחר מניות עצמאי בוול סטריט שוק ההון, שכן היום סוחרים עצמאיים אינם נדרשים לנוכחות פיזית, רוב פעילויות המסחר מתנהלות באופן אלקטרוני באמצעות פלטפורמות מקוונות, מה שאומר שאתם יכולים לסחור מכל מקום שיש לו חיבור וגישה לאינטרנט.

עם זאת, כדי להפוך לסוחרי מניות עצמאיים תזדקקו להון כדי לממן את פעילויות המסחר שלכם, כאשר ההון ההתחלתי יכול להשתנות בהתאם לאסטרטגיית המסחר ולרמת הסיכון. כמו כן כל מסחר מוצלח דורש הבנה מעמיקה של השווקים הפיננסיים, ניתוח טכני יסודי, ניהול סיכונים, היכרות עם פקודות מסחר ואסטרטגיות מסחר, וסוחרים רבים רוכשים את הידע הזה במסגרות לימוד שונות, דרך לימוד עצמי או על ידי קורסים ייעודיים.

לבסוף תצרכו לפתוח חשבון תיווך, כדי שתוכלו לקבל גישה לשווקי המניות ולבצע עסקאות. יש חברות ברוקראז' שונות המציעות כאלו שירותים ועליכם לבחור את החברה בהתאם לצרכים שלכם. עליכם גם לבחור את אסטרטגיות המסחר המתאימות לכם, בין אם מדובר במסחר יומי, מסחר סווינג השקעות לטווח ארוך ועוד.

בשורה התחתונה, אפשר בהחלט להפוך לסוחרי מניות עצמאיים, אבל חשוב לציין שתחום המסחר יכול להיות תחרותי ומאתגר מאוד. סוחרים עצמאיים עוברים דרך עקומת למידה ויכולים לאורך הדרך להרוויח אך גם לספוג הפסדים. זו גם הסיבה שחלק מהסוחרים בוחרים להתחיל בקטן, תוך שהם שומרים על מקורות הכנסה אחרים, עד שהם צוברים מספיק ניסיון וביטחון כדי לסחור באופן עצמאי במשרה מלאה. לכן לימודים רלוונטיים, הם גורם חשוב להצלחה ומקפצה לעתיד כלכלי טוב יותר.

היכן אפשר ללמוד לסחור במניות ושוק ההון בוול סטריט?

אם אתם מעוניינים לסחור במניות ולהבין את שוק ההון, יש כמה אפיקים שתוכלו לבחון:

 • לימודים במכללה – במכללת פסגות תוכלו ללמוד איך להשקיע בשוק ההון באמצעות מגוון קורסים המתמקדים במסחר ומניות. מכללת פסגות נחשבת לאחת המכללות המובילות והוותיקות ביותר בסביבה עם סניפים בפריסה ארצית, מרצים מובחרים, ותק של המון שנים ומסלולים שונים לכל הרמות. הקורסים של מכללת פסגות יכולים לספק לכם הבנה בסיסית של השווקים הפיננסיים, להכיר לכם מושגים בסיסיים בשוק ההון ולעזור לכם להצליח.
 • ספרים – יש מגוון רחב של ספרים מומלצים על מסחר והשקעות במניות שנכתבו על ידי מומחים בתחום. ספרים אלו יכולים לספק לכם תובנות חשובות לגבי אסטרטגיות השקעה בשוק המניות. אתם יכולים לקרוא ספרים של וורן באפט, הנחשב למשקיע הפרטי הגדול ביותר בעולם, בנג'מין גראהם שהיה כלכלן אמריקאי משפיע ומשקיע מקצועי שיסד את תחום השקעות הערך ועוד משקיעים רבים שהעבירו את הידע שלהם הלאה.
 • משאבים מקוונים – היום יש המון ידע זמין ברשת, שדרכו תוכלו ללמוד על מסחר והשקעות במניות. עם שפע של מאמרים, סרטונים, הדרכות, מדריכי השקעות, סדנאות, סמינרים ופורומים תוכלו ללמוד המון וליצור אינטראקציות עם סוחרים ומשקיעים מנוסים שיוכלו לתרום מניסיונם.
 • סימולטורים של מסחר – כדי להתנסות בפועל אך מבלי להפסיד כסף אמיתי, אפשר להשתמש בסימולטורים וירטואליים, המאפשרים לכם לתרגל מסחר בכסף וירטואלי. כך תוכלו לצבור ניסיון מעשי מבלי לסכן את ההון העצמי שלכם.
 • חונכות – אתם יכולים לחפש גם מנטור בעל ניסיון במסחר במניות, אשר יכול לספק לכם הדרכה, לענות על שאלות ולחלוק חוויות מעולם המסחר. לעיתים כאשר אתם בוחרים ללמוד במקום מסודר, תוכלו ליהנות מהיתרון של ליווי מקצועי לאורך כל הדרך, ולהרגיש יותר בטוחים לעשות את צעדיכם הראשונים בעולם המסחר.

זכרו שמסחר במניות טומן בחובו סיכונים וחשוב לגשת אליו מוכנים. לכן כדאי תמיד ללמוד את התחום ולרכוש ידע וניסיון, וכך לחסוך את תקופת הניסוי והטעייה. כמו כן התחילו בהון עצמי קטן שאתם יכולים להרשות לעצמכם להפסיד, בזמן שאתם צוברים ניסיון.

האם הניתוח הטכני יעזור לי להבין את מחיר השוק?

ניתוח טכני הוא שיטה המשמשת סוחרים ומשקיעים, אשר מסייעת לנתח מגמות ודפוסים של ניירות ערך, מניות, סחורות ונכסים פיננסיים אחרים, באמצעות גרפים, כדי לחזות תנודות עתידיות בשוק. אף שזו גישה פופולרית, חשוב להבין את היתרונות והחסרונות שלה בדרככם להבין את מחיר השוק:

יתרונות

 • דפוסים ומגמות – ניתוח טכני יכול לעזור לזהות דפוסים ומגמות שונות באמצעות סידור נתוני מחירים בגרפים, מה שעשוי לספק תובנות לגבי מחירי שוק פוטנציאליים. היכרות עם הכלי הזה יכולה לתרום לכם המון מוזמנים לגלות את סודות הניתוח הטכני לזיהוי מגמות ודפוסים בשוק.
 • נקודות כניסה ויציאה – ניתוח טכני יכול לסייע לכם להגדיר נקודות כניסה ויציאה אופטימליות לעסקאות. סוחרים משתמשים באינדיקטורים טכניים ובתבניות גרפיות כדי לתזמן את החלטות הקנייה והמכירה שלהם.
 • ניהול סיכונים – אפשר להשתמש בניתוח טכני לטובת ניהול סיכונים. באמצעות ניתוח נתונים וטבלאות מחירים, יכולים סוחרים לבסס אסטרטגיות ניהול סיכונים וכך להגביל הפסדים פוטנציאליים.
 • מסחר לטווח קצר – ניתוח טכני נחשב לשימושי מאוד למסחר לטווח קצר, כמו מסחר יומי או מסחר סווינג, שבמסגרתם מתקבלות החלטות מסחר מהירות המבוססות על ניתוח טכני.

חסרונות

לניתוח טכני יש גם חסרונות שחשוב להיות מודעים אליהם. ראשית אין כל ביסוס מדעי לכך שהשיטה יעילה לתהליך קבלת ההחלטות. נוסף לכך, ניתוח טכני מסתמך על נתוני עבר, ובעוד שדפוסי עבר יכולים לספק תובנות, הם אינם יכולים להבטיח שום דבר לגבי העתיד, תנאי השוק יכולים להשתנות ודפוסי עבר יכולים שלא לחזור על עצמם. פרשנות של תרשימים ואינדיקטורים טכניים יכולה גם להיות סובייקטיבית, מה שאומר שסוחרים שונים יכולים לנתח את אותם הנתונים ולהגיע למסקנות שונות, כך שלא תמיד אפשר להסתמך עליהם בתהליך קבלת ההחלטות.

נסכם ונאמר שניתוח טכני יכול להיות כלי בעל ערך להבנת מחירי השוק, והוא מתאים בעיקר לאסטרטגיות של מסחר לטווח קצר. עם זאת, אפשר לשלב את הכלי הזה כחלק מאסטרטגיה רחבה יותר, יחד עם שיטות אחרות, כדי לקבל נקודת מבט מקיפה ומאוזנת יותר.

לסיכום

לוול סטריט שוק ההון יש השפעה כלכלית משמעותית על עולם המסחר ועל הכלכלה בפרט, בארצות הברית, בישראל ובעולם. אם תמיד חלמתם להיות סוחרים בוול סטריט, השלב הראשון בדרך הוא ללמוד את התחום בצורה מקצועית ולפתח הבנה מעמיקה יותר בתחומים כמו ניתוח טכני, ניהול סיכונים ואסטרטגיות מסחר. בחרו ללמוד במוסד מקצועי וותיק אשר מעמיד לרשותכם מגוון רחב של קורסים בהדרכת מרצים משופשפים וזכרו שתרגול הוא המפתח, עליכם להתחיל בקטן ומשם להתפתח. תחום המסחר כרוך בסיכון והפסדים הם חלק מהמסע. ככל שיהיה לכם ידע מקדים בתחום, כך יהיו לכם יותר כלים לנווט דרך כל האתגרים הקיימים בהצלחה, וליהנות מההזדמנויות הרווחיות שעולם המסחר במניות מציע.

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

דילוג לתוכן