ברוקר – מהו ולמה בכלל צריך אותו?

ברוקר הוא אדם שתפקידו לסחור עבור לקוחות בשוק ההון. מדובר במקצוע נחשק שקיים משחר ההיסטוריה ותפקידו להיות מתווך בין עסקאות מכירה וקנייה של ניירות ערך, מניות, אגרות חוב ועוד. שירותי הברוקר יכולים להועיל מאוד לאנשים רבים המעוניינים לסחור בבורסה אך אינם בטוחים כיצד להתחיל או לעשות זאת. במאמר זה נספק מידע על הברוקר ועל תפקידו, על התפתחות המקצוע ועל יתרונות השימוש בשירותיו של ברוקר מהימן.

משמעות המילה ברוקר

מקור המילה ברוקר הגיעה מניב של השפה אנגלית שנקרא אנגלו-נורמנית. משמעות המילה ברוקר היא "סוחר קטן". כמו כן המילה מופיעה בשפה הצרפתית העתיקה ושם המילה ברוקר משמעותה מוכר יינות. באנגלית פירוש המילה ברוקר מתייחסת לסוכן או למתווך, והיא נפוצה בהקשר של מסחר, נדל"ן ומכס. בעברית המונח המקובל והמקביל למילה ברוקר הוא מנהל תיק השקעות.

סוגי ברוקרים

קיימים סוגי ברוקרים שונים המארגנים עסקאות בין המוכרים והקונים, וכולם ככללותם מקבלים עמלה כאשר העסקה מתרחשת. קיימים סוגי ברוקרים שונים אשר עובדים באופנים שונים – ברוקרים עצמאים, מוסדיים וכמו כן ברוקרים שמתעסקים בנכסים כספיים שונים.

 • מוסדי – ברוקר מוסדי הוא ברוקר שיתעסק בתיק השקעות נרחב בעל נפח עסקאות גדול של מוסד גדול, לכן הוא יתעסק לרוב בתיווך העסקה בין הקונה והמוכר ויטפל בביצוע של פקודות מסחר שונות.
 • פרטי – ברוקר פרטי יהיה ברוקר של אדם פרטי, לכן הוא יהיה לרוב הגוף שיבצע את הוראותיו של הלקוח ויביא לביצוען.
 • פול סרוויס – ברוקר פול סרוויס כשמו כן הוא, יספק ללקוחותיו שירות מלא שיכלול תחזיות כלכליות ותוכניות השקעה שיתאימו לפרופיל הלקוח המשקיע, וידאג לרוב גם לניהול הון, נדל"ן ומס של לקוחותיו.
 • און ליין – ברוקר אונליין הוא ברוקר אשר יוכל לעזור ללקוחותיו בצורה דיגיטלית, בעת ביצוע עסקאות קנייה ומכירה שונות. התמקדותו תהיה יותר טכנית ותכלול פתרון בעיות הקשורות למערכות ההשקעה שמולן הוא עובד.

למה צריך ברוקר?

מעבר לכך שתפקידו של הברוקר הוא לתווך בין עסקאות קנייה ומכירה של נכסים כלכליים שונים דוגמת ניירות ערך, מניות, אגרות חוב, יש לו עוד כמה תפקידים חשובים שכוללים ידע רב ובלתי נדלה שאי אפשר לוותר עליו ואפשר ללמוד אותו בלימודי שוק ההון. שוק ההון למתחילים יכול להיות עולם לא ברור והברוקר מספק ללקוחותיו מידע חשוב ותחזיות שוק המתעדכנות באופן תמידי ומשפיעות על תנודות בערכי הנכסים הכלכליים שבהם לקוחותיו מעוניינים להחזיק או להשקיע. כמו כן הברוקר יספק לכם עזרה וידע בכלי מסחר דיגיטליים וטכנולוגיות שונות שאי אפשר לוותר עליהן אם אתם מעוניינים להיכנס לתחום שוק ההון וההשקעות בבורסה.

על מה חשוב להקפיד כאשר בוחרים ברוקר?

כאשר נרצה לבחור לנו ברוקר עלינו להקפיד על כמה עקרונות חשובים:

 • עמלות: לכל ברוקר יש את אחוז העמלות שאותו הוא גובה על ביצוע פעולות שונות, שבהן גם ביצוע עסקאות קנייה ומכירה בעבור לקוחותיו. בדקו אם הן מתאימות לכם.
 • שירות :כל ברוקר מספק שירותים שונים, בדקו אילו שירותים הכרחיים לכם ואם הברוקר שלכם מספק אותם.
 • ותק: ניסיון וידע בעולם הבורסה הוא כלי חשוב שיכול להשפיע רבות על תיק ההשקעות שלכם, על יציבותו ועל הסיכונים בפניהם יעמוד.
 • ביטחון: עליכם לבדוק שהברוקר מספק לכם ביטחונות אם הוא נקלע לקשיים כלכליים.
 • זמינות: ודאו כי הברוקר זמין לכם לפי נוחיותכם האישית.
 • שקיפות: חשוב לוודא כי הברוקר שלכם מספק לכם את מלוא השקיפות בנוגע לפעולות שאותן הוא מבצע עם כספכם.
 • רגולציה: גם בעולם ההשקעות ושוק ההון יש חוקים וחשוב לבדוק כי הברוקר שאיתו אתם בוחרים, מכיר את הרגולציות הקיימות ועומד בהן כדי לא לסכן את הכספים שלכם.
  בישראל דרך אתר isa.gov.il. בארה"ב דרך אתר שנקרא brokercheck.finra.org.

מה זה ברוקראז׳?

ברוקראז' הוא מוסד פיננסי או חברות השקעות. חברה אשר ייעודה הוא לטפל ולספק שירותים פיננסיים הקשורים להשקעות ולטיפול בנכסים כלכליים שונים, וכמו כן למסחר בבורסה. ברוקראז' תמצאו מנהלי תיקי השקעות שונים.

לסיכום

ברוקר, או מנהל תיק השקעות, הוא האיש שלכם כשזה נוגע לטיפול בכספים ולמסחר בבורסה. עליכם לבחור אותו בקפידה ולוודא שהוא אכן מספק את השירותים שלהם אתם זקוקים בתור משקיעים מתחילים או מנוסים.

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

דילוג לתוכן