מה זה S&P500 והאם כדאי להשקיע בו?

s&p 500 הוא מדד המתייחסים אליו בתור המדד הרשמי של חטיבת סטנדרט אנד פורס של חברת דירוגי אגרות חוב וניתוחי מניות בשם McGraw-Hill. היום מתייחסים למדד זה בבורסה בוול סטריט כמדד הדגל של הבורסה מאחר שהוא מדרג את פעילותן ורווחיותן של 500 חברות ציבוריות שונות הפועלות בארה"ב בסקטורים שונים. מדד ה-500 s&p הוא מדד המספק מידע ואינדיקציה באשר למצב הבריאות והיציבות של הכלכלה בארה"ב. איך בדיוק זה קורה? ואילו חברות שונות מייצג המדד? במאמר זה נספק את המידע המפורט על המדד המדובר ביותר בבורסות שונות ברחבי העולם, על המניות המשפיעות על המדד ועל ההבדלים בינו לבין שאר המדדים.

מה זה s&p 500?

ה-s&p 500 הוא מדד המורכב מרשימה קבועה של מניות. לרשימת מניות זו יש קריטריונים מסוימים שנקבעים ומשתנים מידי שנה בהתאם לתרחישים שונים ולתנודות שקורות בכלכלה בארה"ב ובעולם. במקרה של מדדs&p 500 הקריטריונים נקבעים על ידי החברה סטנדרט אנד פורס המנהלת את המדד. מדד זה מורכב מ-500 התאגידים הציבוריים הגדולים בארה"ב בסקטורים השונים כגון טכנולוגיה, פיננסים, בריאות ושירותי צריכה. בצורה זו המדד נותן אינדיקציה ברורה וכללית על כל כלכלת ארה"ב, ועל התנהלות של הבורסה בוול סטריט עצמה.

האם כדאי להשקיע ב-s&p 500 ואיך עושים את זה?

השקעה במדד s&p 500 יכולה להיות אפשרות נהדרת למשקיעים לטווח ארוך המחפשים חשיפה נרחבת של שוק המניות והבורסה האמריקאית. למדד יש היסטוריה של הנבת רווחים איתנים לאחר זמן מסוים, ושל ביצועים הרבה יותר טובים מהביצועים של חברות אחרות המנוהלות באופן אקטיבי. אחת מהדרכים הנפוצות ביותר להשקיע במדד s&p 500היא דרך קרנות אינדקס או קרנות סל, הנסחרות בבורסה והמוכרות יותר בשם ETF, ומנטרות את הביצועים של המדד. לחצו כאן למאמר בנושא המסביר כי קרנות אלו שואפות לשחזר את הרווחים של s&p 500, ולספק בכך למשקיעים פורטפוליו מגוון של מניות ללא צורך בבחירת מניות אקטיבית. למידע נוסף על כדאיות ההשקעה במדדs&p 500 בקרנות אינדקס או קרנות סל בתור משקיעים, עליכם לפתוח חשבון ברוקראז' בסוכנות השקעות שבה תבחרו, והיא תוכל לבחור בקרנות סל או באינדקס קרנות המחקה ועוקבת ספציפית אחרי מדד s&p 500. השקעה במדד זה מציעה למשקיעים ולסוחרים חשיפה למגוון רחב של תעשיות וחברות, ומפחיתה את הסיכון הקשור במסחר ובהשקעה במניות בודדות.

ממה מדד s&p 500 מורכב?

מדד ה- s&p 500מורכב מ-500 חברות ציבוריות גדולות ותאגידים, הרשומים בבורסת ניו יורק או בבורסת נאסד"ק. חברות אלו נבחרות בקפידה לפי סטנדרטים שונים וקריטריונים ספציפיים הנקבעים לפי חברת סטנדרט אנד פורס המנהלת את המדד. תהליך הבחירה מתנהל בקפידה ובין היתר מתייחס לפקטורים כגון נזילות, שווי שוק, כדאיות פיננסית וייצוג מגזרי. מדד ה- s&p 500הוא מדד משוקלל שווי שוק, משמע החברות שלהן שווי השוק הגדול ביותר, משפיעות בצורה ניכרת יותר על הביצועים של המדד. כתוצאה מכך, חברות גדולות כמו אפל, מייקרוסופט ואמזון נוטות להיות בעל השפעה משמעותית יותר על המדד, בהשוואה לחברות קטנות יותר.

שאלות נפוצות

מהם הקריטריונים למדד s&p 500 שבהם חייבות לעמוד כל החברות?

 

כדי להיות חלק ממד ה- s&p 500על חברות רבות לעמוד בכמה קריטריונים שיהפכו אותן לזכאיות לכך. הקריטריונים האלה נקבעים ומשתנים כל שנה מחדש בהתאם לחברות אשר כבר קיימות במדד, לכן נכון לשנת 2024 תנאי הקבלה למדד הם:

  • שווי השוק של חברה מסוימת צריך להגיע לפחות ל-8.2 ביליון דולר.
  • על החברה או על התאגיד להיות מונפקים ונסחרים בבורסת ארה"ב.
  • על החברה להיות בעלת נזילות מספקת.
  • על החברה להתנהל בצורה חוקית התואמת לתנאי הרגולציה הפיננסית בארה"ב.

קיימים קריטריונים נוספים, אשר אותם קובעים חברי הוועדה המנהלת את סטנדרט אנד פורס, שאינם גלויים לציבור.

מה ההבדל בין מדד s&p 500 למדד דאו ג'ונס?

אומנם שני המדדים, ממד ה- s&p 500ומדד התעשייה של דאו ג'ונס, נמצאים במעקב נרחב תמידי אחרי מדדי שוק המניות, יש ביניהם כמה הבדלים מהותיים. מדד ה- s&p 500מייצג את ביצועי 500 החברות הגדולות ביותר בארה"ב בסקטורים שונים, ומדד דאו ג'ונס מורכב אך ורק מ-30 חברות המוגדרות כחברות "בלו צ'יפ", משמע, הן מניות כבדות ויציבות מאוד. השם בלו צ'יפ אגב הושאל ממשחק הפוקר שבו האסימונים הכחולים נחשבים ליקרים ביותר. כמו כן, מדד ה-500 s&pהוא מדד משוקלל שווי שוק בעוד מדד הדאו ג'ונס הוא מדד משוקלל מחיר, משמע חברות בעלות מחיר מניה גבוה יותר, יהיו אלו המשפיעות על התנודות במדד דאו ג'ונס.

אילו מניות הכי משפיעות על מדד s&p 500?

לחלק מהחברות הגדולות ביותר הנכללות במדד s&p 500 כגון אפל, גוגל, אמזון, טסלה, מייקרוסופט ועוד יש השפעה גדולה מאוד על המדד בשל שווי השוק המשמעותי שלהן. תנודות במחירי מניות החברות הללו, יכולות להשפיע על כל ביצועי המדד הכללי. למרות זאת, חשוב לציין כי מדד ה-500 s&p מגוון מאוד, והוא כולל חברות ותאגידים מסקטורים שונים, vמפחיתים את השפעת המניות הבודדות על ביצועיו הכלליים.

לסיכום

מדד ה-500 s&p הוא מודד מוכר ידוע ומכובד מאוד בקרב הבורסות השונות בעולם, ובעיקר בבורסת ניו יורק בארה"ב. מדד זה מספק לסוחרים ולמשקיעים רבים מבט מקיף ומפורט על שוק ההון בארה"ב ומשקף אותו. השקעה במדד s&p 500 יכולה להיות דרך יעילה ביותר להשיג חשיפה לפורטפוליו השקעות מגוון של חברות בעלות שווי שוק גבוה מאוד מסקטורים שונים של הכלכלה בארה"ב, כגון התעשייה, סקטור הבריאות, הטכנולוגיה ועוד. באמצעות השקעה בקרנות אינדקס או בקרנות סל אשר עוקבות אחרי ביצועי מדד ה- s&p 500בתור משקיעים וסוחרים, תוכלו ליהנות מפוטנציאל צמיחה ורווח לטווח הארוך בשוק ההון האמריקאי, אך כמו בכל השקעה, חשוב מאוד לבצע מחקר מעמיק ולהתחשב ביכולות הכלכליות שלכם ובמטרות הכלכליות שלכם כדי שתגעו מהו פוטנציאל הסיכון שלכם לפני שתבצעו השקעות כלשהן. לחצו כאן כדי לגלות עוד על מדדים שונים ועל מניות המרכיבות את הבורסה בארצות הברית בפרט ועל עולם שוק ההון בכלל.

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

דילוג לתוכן