איתור בעיות בעסקאות נדל"ן – כיצד מאתרים את המוקשים ונמנעים מטעויות?

כל הטעויות בדרך לביצוע עסקה

קשה עד בלתי אפשרי להימנע לחלוטין מטעויות בעולם הנדל"ן, אך בהחלט ניתן לצמצם את הסיכוי לתקלות באמצעות היכרות ומודעות לתרחישים שכיחים, שרבים נופלים דווקא בהם. במאמר הקרוב, נסקור מספר טעויות ו"מוקשים" שרצוי להכיר ולהימלט מהם טרם ביצוע עסקה.

כדאיות השקעה

לא כל נכס שמצטלם מצוין וכך גם נראה בפועל, ומוצע במחיר שמוגדר "מציאה", בהכרח שווה את המחיר.

הפתרון: על מנת להימנע מלרכוש נכס במחיר גבוה ממחיר השוק חשוב קודם כל לבצע מחקר שוק על עסקאות של נכסים דומים מבחינת מאפייניהם (כמות חדרים, קומה, רמת שיפוץ ועוד) שנסגרו לאחרונה באזור הנכס.

רצוי להתייעץ עם מספר אנשי מקצוע כגון, מתווך נוסף המומחה לאזור ומכיר את השוק, שיפוצניק שיוכל לבדוק את טיב הנכס והאם צפויות הוצאות עתידיות על שיפוץ, ואפילו שמאי בלתי תלוי שייתן הערכת מחיר כדי להבין האם ההשקעה משתלמת.

סיום קורס נדלן אבישי בחיפהלדוגמה: זוג שכמעט ורכש דירה במחיר 800,000 ₪ עד אשר גילה באמצעות בדיקה פשוטה באתר לחיפוש דירות, כי נכסים דומים אחרים באזור, נמכרו במחיר הנמוך ב-150,000 לפחות מהמחיר שהוצע להם.

בחינת תיק הבניין

אחת מהתחנות החשובות כחלק מעסקת נדל"ן, היא בדיקת תיק הבניין המכיל את כל המסמכים הקשורים להיסטוריית הנכס, ובו למעשה, כתובות כל "האותיות הקטנות", שהמוכר ונציגיו לא תמיד ששים להזכיר טרום המכירה.

הפתרון: באמצעות ביקור קצר במחלקת ההנדסה של הרשות המקומית יהיה ניתן להציץ בתיק הבניין ולבחון האם קיימות תוכניות אדריכליות של המבנה, חריגות בנייה, עיקולים, צווי הריסה ועוד. לדוגמא: משקיע נדל"ן שבדק את תיק הבניין של בית צמוד-קרקע בו התעניין, גילה להפתעתו שרשומה בתיק חריגת בנייה בנכס, מבלי שהנושא הוזכר לפני כן ע"י המוכר.

בדיקת זהות המוכר

המוכר יכול להיות האדם הכי נחמד שתפגשו, אך זה לא משהו שצריך למנוע מכם לבדוק את זהותו והאם הוא בכלל הבעלים החוקי של הנכס.
הפתרון: ביצוע בדיקת קניינות שמטרה לחשוף את מצב הנכס וזכויות המוכר.
לדוגמה: קונה פוטנציאלי ערך בדיקה וגילה שהאדם שהציג את עצמו כמוכר הוא אינו הבעלים הרשום על הנכס, אלא למעשה מתחזה.

השכרת שירותיו של עו"ד

לפעמים, ישנם משקיעי נדל"ן או רוכשים לטובת מגורים, שמעוניינים לחסוך בעלויות ככל הניתן. חלקם, אינם מקפידים לשכור את שירותיו של עורך דין לליווי עסקאות נדל"ן, או לחילופין, בוחרים בעורך דין במחיר נמוך, שאינו בהכרח מתמחה במקרקעין.

הפתרון: שימוש בשירותיו של עורך דין מומחה למקרקעין שבקי בכל היבטי העסקה, שישלוט במו"מ ובפרטי החוזה, ויבטיח את כל זכויותיו של הקונה לאורך כל הדרך.
לדוגמה: עורך דין שייצג אדם בעסקת נדל"ן גילה במהלך בדיקה פשוטה כי מדובר בנכס המוגדר כמחסן, ולא לצורכי מגורים.

בחירת משכנתא

נוטלים משכנתא לצורך רכישת הכנס? חשוב לבחור את המסלול הנכון ביותר, בהתאם ליכולת הכלכלית שלכם.
הפתרון: בחירת יועץ משכנתא עצמאי (ולא יועץ מטעם הבנק אשר ברוב המקרים רואה את טובת הבנק לנגד עיניו) עם המלצות וקבלות הוא בהחלט פתרון יעיל לסיטואציה.
לדוגמה: סטודנטית עם הון התחלתי, התעניינה בדירה להשקעה והלכה להתייעץ עם יועץ משכנתא מהבנק. בהמשך, התייעצה עם יועץ בלתי תלוי שהרכיב לה תוכנית שהתאימה לה הרבה ממה שהציע היועץ בבנק, ובפועל הצליחה לחסוך מאות אלפי שקלים לאורך כל חיי המשכנתא.

לימודי נדל"ן במכללת פסגות – המומחים שילמדו אתכם כיצד להתחמק באלגנטיות מכל מוקש בעסקאות נדל"ן>>>

בקורסי הנדל"ן של מכללת פסגות תרכשו את מלוא הידע לקראת כניסתכם לתחום החם ביותר בעולם, בכדי שתוכלו לא רק לשחות באוקיינוס הנדל"ן, אלא גם בשביל שתהפכו לכרישים בעצמכם.

כל תלמיד, מקורסי הבסיס ועד קורסי המתקדמים, יצא עם ארגז כלים מתקדם שאיתו הוא ייגש לכל עסקה פוטנציאלית וידע לזהות אילו נקודות חשובות יש לבחון לקראת חתימה על חוזה, היכן נמצאות החולשות והסכנות, וכיצד ניתן "לדלג" מעליהם ללא קושי.

לסיכום, בתחום בו יש לא מעט סיכונים, חשוב לצבור ניסיון משמעותי וידע מעמיק, ורצוי מדמויות מפתח עם רקורד מרשים בשוק הנדל"ן, כמו המרצים במכללת פסגות.
מוזמנים ללמוד בהרחבה את כל הסודות והטריקים של התחום המבוקש במסגרת מסלול לימודי נדל"ן של מכללת פסגות.

מתעניינים בקורס השקעות ויזמות נדל"ן של מכללת פסגות?>>> השאירו פרטים בטופס מטה ויועץ לימודים יחזור אליכם למידע נוסף 


יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

דילוג לתוכן