אסטרטגיה שיווקית: מדריך לשיווק מנצח

אסטרטגיה שיווקית היא כלי חשוב לעסקים שמאפשר להצמיח את העסק ולעמוד ביעדים השונים שלו. כפי שתראו מיד האסטרטגיה היא חלק בלתי נפרד מהתוכנית העסקית של כל עסק ולמרבה האירוניה, עסקים לא רואים את החשיבות שלה. אם אתם חושבים להקים עסק בישראל ובכלל, ובטח אם כבר הקמתם כזה עסק ועדיין לא גיבשתם אסטרטגיה שיווקית – כדאי מאוד לעשות זאת בהקדם. למה? את התשובה תמצאו ממש כאן וגם את כל הדגשים החשובים למתחילים.

 

אסטרטגיה שיווקית – למה זה חשוב?

אז קודם כל חשוב להבין מהי בכלל אסטרטגיה שיווקית. על פי ההגדרה היבשה זוהי בעצם גישת תכנון או בניית תוכנית לטווח הרחוק, במטרה להשיג יתרון תחרותי על פני המתחרים בפועל ובעצם לאפשר הכנסות לעסק. בעצם מדובר בתוכנית סדורה שכוללת את כל הצעדים שעל העסק לבצע כדי להצליח לעמוד ביעדי ההכנסה שהגדרנו. ככל שהאסטרטגיה תהיה יותר מגובשת ומהודקת ותכלול פרטים חשובים כמו יעדים להצלחה, ערוצי קידום, שפה שיווקית שלפיה נפנה ללקוחות, פילוח מדויק של קהל היעד ועוד – כך עולה הסיכוי שהיא אכן תצא לפועל כראוי ותשמור על ההכנסות של העסק.

 

האסטרטגיה השיווקית חשובה מאוד מפני שבלעדיה יהיה לנו קשה מאוד לקדם את העסק לאורך זמן והיא תשאיר אותנו במצב תמידי של אלתור וסוג של גישוש באפלה. לאסטרטגיה שיווקית יש גם משמעות כלכלית ובלעדיה אנו בסכנה לבזבוז משאבים על אפיקי שיווק שלא באמת עובדים. מתוך הדברים האלו אפשר להבין בקלות שאם אתם עומדים לפני פתיחת עסק חדש אז מומלץ בהחלט להתחיל רק לאחר שגיבשתם אסטרטגיה שיווקית מסודרת בשיתוף הגורמים המקצועיים הרלוונטיים. מהר מאוד תגלו כי השיווק והקידום של העסק שלכם הוא בעצם חזות הכול ובבחינת המפתח להצלחה כלכלית של העסק ופרנסה יציבה.

 

איך מגבשים אסטרטגיית שיווק?

אסטרטגית השיווק שלכם היא חלק מובנה ובלתי נפרד מבניית תוכנית עסקית. האופן שבו תרצו לשווק את העסק קשור באופן ישיר בקהל היעד שלכם, במוצר שאתם מוכרים, באופי המותג שלכם וכן בהיבטים של תקציב ומגבלותיו. על כן, כדי לגבש אסטרטגיית שיווק טובה עלינו להגדיר ראשית את הדברים האלה. אלו הם הצעדים החשובים שחשוב להקפיד עליהם.

 

אוספים נתונים מהשטח

לא משנה באיזו נקודה נמצא העסק ואם זהו עסק חדש או ותיק – חשוב ביותר להתחיל בתצפית פנימית ובאיסוף נתונים: מיהם הלקוחות הקבועים והמזדמנים שלנו? מהם המאפיינים המשותפים שלהם ומה מניע אותם? מהו מצב ההכנסות והתזרים שלנו נכון לעכשיו? לאילו כיוונים נרצה לפתוח את העסק? האם יש לנו הלוואות או התחייבויות? איך נראה המיתוג שלנו והאם הוא עונה על המטרות של העסק? בדרך כלל אחרי חקר מעמיק מגיעים לתובנות מאוד מעניינות ואלו יאפשרו יישום בפועל באסטרטגיה שניצור.

 

מוצאים אופציות לאסטרטגיות אפשריות

כעת זה הזמן לגבש רעיונות לאסטרטגיה שיווקית. בין אם תעשו זאת בעצמכם או שחברה חיצונית תעשה זאת בשבילכם, עצם קיום האלטרנטיבות הוא דבר חשוב ביותר. מספר האופציות יבהירו ביתר שאת היתרונות והחסרונות של כל אפשרות ויעזרו לנו לבחור את הטובה ביותר מבין כולן.

 

בוחרים את האופציה הטובה ביותר

כעת עלינו לבחור את האפשרות הטובה ביותר וכפי שאמרנו, בשלב הזה זה כבר אמור להיות ברור למדי אם הקפדתם על תהליך נכון ומדוקדק.

 

מפתחים את האסטרטגיה

מכאן אפשר ורצוי לפתח את האסטרטגיה שלנו. עד עכשיו עבדנו על כמה רעיונות גולמיים וכעת כשבחרנו את הטוב מכולם זה הזמן לשייף ולהדק אותו. חשוב לעבור על כל פרט ופרט ולמצוא נקודות תורפה, לערוך שינויים בהתאם לצורך ולעבוד במקביל להסתכלות בתקציבי השיווק ובתוכנית העסקית.

 

אז איך מיישמים את האסטרטגיה בפועל?

באמצעות קורס יזמות עסקית נוכל בהחלט ליצור את האסטרטגיה השיווקית בעצמנו וכן את התוכנית העסקית. ליזמים מתחילים זוהי בהחלט אפשרות לא רעה שתכניס אתכם לעניינים מהר מאוד ותאפשר לכם היכרות ראשונית מוקדמת עם עולם העסקים על מאפייניו הרבים. כמובן שאפשרות נוספת היא פנייה לגורמים מקצועיים, כמו משרדי פרסום ויח״צ וגופי מיתוג שונים, שלהם הכלים המקצועיים לייצר אסטרטגיית שיווק טובה. אפשר בהחלט גם לשלב בין הגישות וליישם בעצמנו את פעולות השיווק שאנו בקיאים בהם, למשל לנהל את כל הקידום הממומן בפייסבוק, ולתת למשרד חיצוני משימות אחרות, כמו טיפול במיתוג של העסק. בכל מקרה העקביות וההיצמדות לתוכנית הם חשובים מאוד וכך גם מעקב אחריה וניתוח של הביצועים. האסטרטגיה היא הקו המנחה שנלך לאורכו אבל זה בהחלט בסדר, ואף רצוי, לערוך שינויים קטנים וסטיות בהתאם למציאות בשטח.

 

מה עוד חשוב לדעת כשפותחים עסק?

האסטרטגיה השיווקית היא בהחלט דבר שחשוב להכיר כשמתחילים בפעילות העסקית, אבל היא כמובן לא הדבר היחיד שחשוב. כפי שהזכרנו קודם לכן – בניית התוכנית העסקית המקיפה היא הדבר החשוב ביותר וגיבוש אסטרטגיה שיווקית זו למעשה סעיף אחד בלבד בתוכנית הגדולה יותר. חשוב מאוד לעבור על כל הדברים החשובים – בניית תוכנית פיננסית, היבטים טכניים של חשבונאות וניהול העסק, פילוח קהל היעד ועוד. כמו כן צריך תמיד לזכור שעסק זה עבודה קשה. מי שלא מוכן להתחייב לדבר ולהבין שבהרבה מקרים עסק זה משהו שעוסקים בו סביב השעון, לעומת עבודה כשכיר המוגבלת לשעות תחומות, יתקשה מאוד להצעיד את העסק הקדימה ואפשר גם בהחלט להגיע למצב של הפסדים.

 

לסיכום

האסטרטגיה השיווקית שלכם היא כלי חשוב ביותר ובלי תוכנית ברורה ומסודרת יהיה קשה מאוד לקדם את המוצרים או את השירותים שאתם מוכרים. האסטרטגיה השיווקית כוללת פרטים מאוד חשובים כמו תקציבי השיווק והקידום שלנו, הערוצים בהם אנו מעוניינים לפרסם, האופן שבו פעולות השיווק יתבצעו הלכה למעשה וכיצד יראה המיתוג שלנו. אם עדיין לא גיבשתם תוכנית מסודרת בשביל העסק שלכם, כדאי מאוד לעשות זאת בהקדם ואת התוצאות סביר להניח שתראו מהר מאוד. ואם אתם עומדים לפני פתיחת עסק חדש – ההמלצה היא לגבש תוכנית עסקית ואסטרטגיה שיווקית מבעוד מועד, דבר שבהחלט יעזור להניע את הגלגלים של העסק ולהיכנס אל עולם העסקים בצורה יותר חלקה. בהצלחה!

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

דילוג לתוכן