אופציות מעוף – מדריך למשקיע המתחיל

אחד הכלים הפיננסיים המעניינים ביותר בשוק ההון הוא כלי שנקרא אופציות מעוף. נראה כי בשנים האחרונות המכשיר הפיננסי הזה מושך לא מעט משקיעים מתחילים וותיקים המעוניינים לעשות רווחים נאים דרכו. אם גם אתם מתעניינים בשוק ההון ומעוניינים להרחיב את סל הידע והכלים שלכם, שווה בהחלט להכיר את אופציות מעוף לעומק. בואו ננסה להבין מהן אופציות מעוף, מהו השימוש שלהן, במה הן דומות לסוגים שונים של ביטוח, אם יש להן תאריך פקיעה ואיך בדיוק סוחרים בהן. רגע לפני שנתחיל נזכיר שהדרך החכמה והבטוחה ביותר למסחר בשוק ההון היא דרך לימודים של התחום באופן מקצועי ואנו מזמינים אתכם להצטרף לקורסים המעמיקים של מכללת פסגות.

 

מהן אופציות מעוף?

לפני שמדברים על אופציות מעוף, חשוב להבין קודם כל את המושג אופציות באופן כללי. אופציות הן למעשה מכשירים פיננסיים שהשווי שלהם נגזר מתוך נכס בסיס כלשהו (וזוהי גם הסיבה שהרבה פעמים הן מכונות "נגזרים"). נכסי הבסיס הללו יכולים להיות נכסים שונים, למשל מדד תל אביב, מדד S&P 500, מטבע חוץ כמו דולר או אירו וכן הלאה.

 

אופציות מעוף (המציינים בראשי תיבות את המושג "מכשירים עתידיים ופיננסיים") הן בעצם סוג של חוזה בין מוכר וקונה, הנותן לבעלים של אותו החוזה את האפשרות לקנות או למכור נכס כלשהו בסכום קבוע מראש ובמועד מוגדר וידוע. אופציית מעוף שונה מחוזה עתידי בכך שהיא מתומחרת על פי נתונים נוספים פרט לשער של נכס הבסיס.

 

לקונה האופציה יש הזכות לקנות את נכס הבסיס, והמוכר מתחייב לשלם לקונה את ההפרש בין שווי נכס הבסיס במועד המימוש לבין המחיר של מימוש האופציה. כאשר מגיע תאריך המימוש אפשר לבצע שתי פעולות: אחת היא סליקה פיזית, שבה מחזיק האופציה קונה או מוכר את נכס הבסיס שממנו נגזר שווי האופציה במחיר הנקוב, והשנייה היא סליקה כספית, שבה מחזיק האופציה מקבל סכום כסף שהוא ההפרש בין מחיר המימוש הנקוב באופציה לבין שער נכס הבסיס ביום תאריך פקיעת האופציה.

 

למה אופציות מעוף משמשות?

המסחר באופציות מעוף משמש באופן כללי לשני דברים שונים ולכן גם מתאים לשני סוגים של משקיעים. השימוש הראשון הוא למטרות רווח, והוא מתאים למשקיעים חובבי סיכון שאינם חוששים מתנודות חדות ומהפסדים מהותיים, ושואפים ליהנות מרווח גבוה בזמן קצר. באופן עקרוני, בשיטה הזו אפשר לייצר רווח גבוה גם מסכום השקעה קטן ובאופן ההשקעה הזה אפשר לראות מסחר ספקולטיבי, שבו משקיעים מנסים לחזות איך מדד כזה או אחר עתיד להתנהג.

 

השימוש השני הוא לצורך גידור, שזהו ההיפך הגמור מהשימוש הקודם. הרעיון כאן הוא להגן על ההשקעות ולמזער את הסיכון שבמסחר. הסוחר למעשה משקיע גם בנכס הבסיס וגם באופציות שעליו, ובכך למעשה מקטין את הסיכון ואת סטיית התקן הכרוכה בהשקעה.

 

כל המושגים האלו הם נושאים הנלמדים אחרי הרבה עבודה מאומצת של למידה והבנה מעמיקה של מה זה שוק ההון. באופן כללי מומלץ להימנע ממסחר ללא ידע מקדים והיכרות מעמיקה עם העולם הזה.

 

במה הן דומות לביטוח דירה או רכב?

ממש כמו ביטוח דירה או רכב שכולנו מכירים, אופציות מעוף משמשות מעין ביטוח לתיקי ניירות ערך. העלות של האופציה היא בעצם כמו הפרמיה שמשלמים לרכישת פוליסה. במקרה של תאונה או נזק, כלומר ירידת ערך של התיק, אפשר לתבוע את הביטוח (לממש את האופציה), לשלם השתתפות עצמית (תוספת מימוש) ובכך בעצם למזער את הנזקים. לעומת זאת, אם הנזק שנגרם לתיק אינו גדול, אז אין טעם לממש את האופציה, מה שאפשר להשוות למצב של נזק כלשהו לרכב שהוא נמוך ובגינו נבחר שלא להפעיל את הביטוח.

 

האם לאופציות מעוף יש תאריך פקיעה?

כן. חשוב לשים לב שלכל אופציה יש תאריך פקיעה, וממש כמו בביטוח שיש לו תוקף מסוים, יש צורך ברכישת אופציה חדשה ולמעשה לבצע חידוש ביטוח.

 

כיצד סוחרים באופציות מעוף?

אפשר לעשות מסחר יומי באופציות מעוף די בקלות ומכל מקום בעולם, כאשר כל מה שצריך היא מערכת מסחר, מחשב וחיבור לרשת האינטרנט. בשל העובדה שאפשר באופן פוטנציאלי לגרוף רווחים של עשרות אחוזים ביום, האפשרות הזאת מושכת אנשים רבים להתעניין בתחום, ולצד זאת גם אין צורך בתנאים מקדימים כמו מנהלים, שותפים או לקוחות.

 

באותה נשימה חשוב לזכור כי מסחר באופציות מעוף הוא נושא המצריך הרבה מאוד ידע וגם לא מעט זמן, כיוון שיש צורך במעקב אחר התנודות וביצוע שינויים בזמן אמת. על כן, הצעד החכם ביותר עבור מי שרוצה לסחור באופציות מהסוג הזה (ולכל מי שרוצה להיכנס לעולם המסחר בשוק ההון) הוא ללמוד קורס שוק ההון מקצועי ומקיף שייתן את כל הידע והכלים להצלחה ורווח עם מינימום סיכון.

 

סיכום

אופציות מעוף הן כלי פיננסי נהדר ודרך מעולה לרווח מצד אחד, ומצד שני הן תעודת ביטוח מעולה לשמירה על תיק ההשקעות. אם גם אתם רוצים ללמוד איך לסחור באופציות מעוף ולקבל כלים חשובים ופרקטיים למסחר, אנו מזמינים אתכם להצטרף לקורסים המקצועיים של מכללת פסגות. המומחים שלנו זמינים עבורכם בכל שלב ונשמח לענות על כל שאלה בכל נושא.

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

דילוג לתוכן