איך קונים ביטקוין: הכול על התהליך?

אין אחד שלא שמע על המושג "ביטקוין" בשנים האחרונות. המטבע הדיגיטלי הנפוץ הזה שבר את כל מה שאנחנו יודעים על כלכלה והפך למדד חשוב מאוד, בזכות משקיעים רבים המצליחים להכניס לכיסם סכומים יפים מהשקעות ביטקוין חכמות. אם גם אתם רוצים להיכנס לעולם הזה ולהרוויח ממסחר במטבעות וירטואליים, קניית ביטקוין היא אפשרות טובה בהחלט. במאמר שלפניכם ריכזנו בשבילכם את כל המידע על תהליך קניית ביטקוין בישראל.

איך קונים ביטקוין – הצעד הראשון

אז רגע לפני שנדבר על האפשרויות השונות לרכישת ביטקוין ונבין איך הקנייה מתבצעת בפועל, חשוב להכיר את אחד המושגים הבסיסיים והחשובים ביותר לכל מי שמעוניין לסחור במטבע הזה – ארנק דיגיטלי.

מהו ארנק דיגיטלי?

הארנק הדיגיטלי (שלפעמים מכונה גם "ארנק ביטקוין") הוא הכתובת שאליה מעבירים מטבעות וירטואליים. מדובר בעצם בתוכנה שמתקינים במחשב או בטלפון החכם, והיא המספקת את אותה כתובת ייחודית. הארנק הדיגיטלי הוא חלק חשוב ובסיסי בעולם של מטבעות דיגיטליים, וצריך לדאוג להתקין אותו בטרם מבצעים קנייה. חשוב מאוד לבחור ארנק דיגיטלי המאפשר הצפנה ואבטחה ברמה הגבוהה ביותר וכמובן להשתמש בהן.

דרכים לקניית ביטקוין

אחרי שיש לכם ארנק דיגיטלי, תוכלו לבצע קניית ביטקוין. יש כמה אפשרויות קנייה:

זירת מסחר – פלטפורמה לסחר בקריפטו

האחת האפשרויות הנוחות והנגישות ביותר לקניית ביטקוין בארץ היא דרך זירות מסחר ביטקוין רשמיות וחלפני ביטקוין מורשים. זוהי אופציה מצוינת למי שרוצה לקנות סכום גדול יחסית. בין החלפנים המוכרים תוכלו למצוא את חברת ביטס אוף גולד, ביטין, בי טו סי ועוד. חשוב לשים לב כי קנייה מזירות ומחלפנים כרוכה בתשלום עמלה ממוצעת של חמישה אחוזים. אפשר לשלם באשראי, בהעברה בנקאית או במזומן ולעיתים יש להמתין בין יום לשלושה ימי עסקים לפני השלמת העסקה. שימו לב כי שער הביטקוין בעת אישור העסקה הוא זה הקובע ולא בעת ביצוע העברה בנקאית.

אנשים פרטיים המעוניינים למכור

עוד דרך מהירה ופשוטה לרכוש ביטקוין היא דרך אנשים פרטיים המחזיקים במטבע. אפשר להגיע לאותם אנשים מפה לאוזן או דרך רשתות חברתיות בעשרות קבוצות של מסחר בביטקוין שבהן אנשים מציעים למכור מטבעות וירטואליים שברשותם. כמובן שחשוב ליצור קשר ולבצע רכישות באופן מושכל, להיות ערים למצבים שהם בלתי רגילים ולשים לב לנורות אדומות.

שגרירות הביטקוין בישראל

עוד אפשרות מצוינת לרכישת ביטקוין היא דרך שגרירות הביטקוין בישראל – מרחב פיזי הנמצא ברחוב אחוזת בית 1 בתל אביב, ובו מתאספים סוחרי ביטקוין לקבלת מידע וביצוע מסחר הדדי. זהו מקום הפועל על ידי מתנדבים בשעות קבועות ומספק מרחב בטוח למסחר בביטקוין, מנגיש מידע על מטבעות וירטואליים וכלכלה ועוזר לסוחרים מתחילים לעשות את הצעדים הראשונים שלהם בעולם הביטקוין והמטבעות הווירטואליים. בשגרירות תוכלו למצוא נוסף לכך כספומט ביטקוין ששייך לחברת ביטס אוף גולד ושבו אפשר לבצע רכישת ביטקוין במזומן. המקום פתוח לרוב בשעות אחר הצוהריים והערב ובכל יום ראשון גם מארח מפגש פתוח עד אחרון המבקרים.

אלו הן למעשה השיטות העיקריות לקניית ביטקוין בישראל היום, אך יש עוד כמה שיטות, אף שהן בדרך כלל פחות נפוצות. הדרך הראשונה היא דרך מתן שירותים או מוצר, מה שנקרא בארטר. אתם יכולים לתת לאדם שירות או מוצר מסוים (למשל אם אתם עצמאים) ובתמורה לקבל תשלום בביטקוין עבור העבודה שלכם. דרך נוספת היא בבורסות או מחלפנים מחו״ל. אין לה הרבה יתרונות על פני קנייה מהארץ והיא יותר מורכבת בירוקרטית, ככה שהרבה אנשים מוותרים עליה. לבסוף אפשר לרכוש גם בקלות דרך כספומטים ברחבי הארץ בעמלה ממוצעת של 6 אחוזים.

איפה נשמר הכסף?

אז כמו שאמרנו, כדי לרכוש ביטקוין צריך שיהיה לנו ארנק דיגיטלי. בבתי מסחר מסודרים מציעים לעיתים לרכוש גם ארנק דיגיטלי, אבל אפשר לבחור לקנות אותו מכל גורם אחר. אם זה ארנק דיגיטלי מסוג חומרה (ממש כמו כונן נייד או דיסק און קי), צריך להביא בחשבון תמיד את האפשרות של אובדן או נזק. כמובן שגם לארנק וירטואלי על המחשב או הטלפון הנייד אפשר לפרוץ ולכן חשוב לבחור בארנק של חברות מתקדמות וליישם מגוון של פעולות אבטחה מתקדמות. הכסף יישמר בארנק שלכם עד שתחליטו לבצע כל פעולה שהיא – מכירה, קנייה או הלאה.

האם צריך לדווח למס הכנסה?

ביטקוין ומטבעות וירטואליים מוגדרים בישראל בתור נכסים, מה שאומר שאף שביטקוין הוא מטבע, שיטת המיסוי עליו היא לא כמו בקניית מטבע זר ויש לשלם מס רווחי הון כאשר ממירים ביטקוין לשקל ואפילו אם מבצע המרה במטבע וירטואלי אחר. חשוב לציין שאם נרשם הפסד בעקבות מכירת ביטקוין והמרה לשקלים, אפשר לדווח על הפסד בדו״ח השנתי למס הכנסה ולהתקזז על רווחים אחרים. הדבר הזה נכון למי שמבצע עסקאות באופן מזדמן וחד פעמי וגם למי שעוסק במסחר ובחלפנות קריפטו, שבהם עלות המס עשויה להיות גבוהה יותר. אם אתם רוצים להכניס כסף ממסחר בקריפטו באופן קבוע, אנחנו ממליצים להירשם לקורס קריפטו מקיף ומקצועי שבו תוכלו לקבל מידע גם על נושא המיסוי וגם על היבטים אחרים של מסחר במטבעות וירטואליים, כולל טיפים להצלחה.

איך לקנות ביטקוין – העברה בנקאית או אשראי?

כאמור, אפשר לקנות ביטקוין גם במזומן, אבל באופן טבעי רוב האנשים מחפשים דרך קלה ונוחה לקנייה מרחוק. לכל אופציה יש היתרונות והחסרונות שלה וכל אחד צריך להבין מה מתאים לו. מצד אחד, רכישה באשראי היא מיידית, אבל מצד שני בהעברה בנקאית העמלה היא נמוכה יותר. כמו כן, משום שחלק מהעסקאות מאושרות בתוך שלושה ימי עסקים, עדיף שלא לבצע רכישה בהעברה בנקאית בסופי השבוע.

לסיכום

עולם המסחר בביטקוין הוא עולם ענק. אם אתם רוצים לקנות ביטקוין, חשוב מאוד להכיר את הדרכים הנכונות לכך, מסחר באפיק זה כרוך בסיכון רב ובתנודתיות יתר ולכן חשוב להכיר את עולם המטבעות הוירטואליים לעומק.

לא מומלץ להתעסק באפיק זה בלבד אלא כעוד אפיק לפיזור הסיכונים והסיכויים בשוק ההון כשרוצים להיכנס לעולם המסחר בטכנולוגיית בלוקצ׳יין. במכללת פסגות תוכלו לקבל את כל הידע החשוב שיאפשר לכם להצליח במסחר במטבעות וירטואליים ואם אתם זקוקים למידע נוסף, זה הזמן ליצור קשר ולקבל מענה לכל שאלה. בתוך זמן קצר תוכלו להתחיל לסחור ולהשתתף בעולם המטבעות הווירטואליים.

יניב ארביב
יניב ארביב

מרצה ביזמות עסקית

יניב ארביב- מנכ"ל ומייסד מכללת פסגות ורשת חללי העבודה והמשרדים dogether. 

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

דילוג לתוכן