מה זה נאסד"ק? כל מה שרציתם לדעת!

נאסד"ק הוא אחד המדדים המסוקרים ביותר כבר במשך שנים על ידי משקיעים בבורסה ובשוק ההון. היום מדד הנאסד"ק הפך למילה נרדפת לחדשנות ולטכנולוגיה, והוא בהחלט יכול לספק לנו מידע רב על מה שקורה בתחומים אלו באופן יום יומי. במאמר זה נסקור את היסטוריית מדד הנאסד"ק האגדי, נדבר על מדד הדגל שלו – הנאסד"ק 100, נבין כיצד המדדים הללו פועלים מול הבורסה הגדולה בניו יורק, וכמו כן נענה על שאלות נפוצות באשר למדד המדובר ביותר בשוק הכלכלי. מה גורם למדד הנאסד"ק להיות כל כך חזק ולהישאר בתודעה שלנו כבר כל כך הרבה זמן? הינה כל מה שחשוב לדעת.

ההיסטוריה של נאסד"ק

נאסד"'ק נכנס לתודעה בתור לוח מודעות ענק ואלקטרוני אשר פרסם את שערי הקנייה והמכירה של מניות שונות. נאסד"ק הייתה פלטפורמת מידע ששימשה סוחרים רבים עד שהפכה בעצמה לשוק מניות מקוון והייתה החלוצה בתחום הזה בעולם. נאסד"ק הפכה את שוק ההשקעות בבורסה לניירות ערך לשקופה לכל אחד בכל זמן נתון ובכך הקטינה פערים בין מחירי קנייה למכירה של מניות רבות. מאחר ובורסת הנאסד"ק נחשבת לבורסה החדשנית ביותר, היא הבורסה המועדפת על ידי חברות הייטק, הטכנולוגיה והאלקטרוניקה כמו אינטל, אפל, מיקרוסופט ועוד שמות רבים וגדולים. בורסת הנאסד"ק החלה את פעילותה אי שם באוקטובר 1971 בארצות הברית, ומאז גרמה ותרמה לצמיחתן של חברות שונות בעולם ההייטק ושינתה את כללי המשחק של עולם המסחר. היום לנאסד"ק יש סניפים במוקדי מסחר ענקיים נוספים כגון הונג קונג, אירופה וקנדה.

מה זה מדד נאסד"ק 100?

מדד נאסד"ק 100 הוא מדד הדגל של בורסת נאסד"ק. הוא מורכב מיותר מ-100 חברות גדולות הפועלות בעולם ההייטק מארצות הברית. המדד הזה מאגד חברות רבות שאינן פיננסיות ובכך יחודו, וכמו כן הוא כולל גם 15 חברות זרות אשר התאגדו מחוץ לארה"ב. מדד נאסד"ק 100 כולל בתוכו חברות צמיחה מתחומים שונים ממוקדי טכנולוגיות בלבד. לכן במדד זה תוכלו לראות חברות שונות כמו גוגל, נטפליקס, מיקרוסופט, דל, אמזון, NVIDIA ועוד חברות מוכרות רבות. משקל החברות במדד נקבע לפי שווי השוק שלהן, אך קיימות התאמות ומגבלות אשר נועדו למתן את השפעתן על שאר החברות במדד. משקיעים רבים עוקבים אחרי מדד נאסד"ק 100, בעיקר אם הם מחפשים להיחשף לתחום הטכנולוגיה מאחר והמדד מספק את כל המידע שצריך לדעת, לרבות ממצאים באשר לחידושים בשוק הטכנולוגיה ובאשר לפעילות החברות השונות והביצועים שלהן. לא פחות חשוב מכך, המדד מתעדכן מידי שנה מאחר והוא עובד לפי שיטת דירוג המבטיחה כי החברות הגדולות ביותר במדד נמצאות בו לפי שווי השוק העדכני שלהן.

האם משתלם להשקיע במדד נאסד"ק?

אפשר להשקיע במדד נאסד"ק 100 בדרכים שונות ודרך פלטפורמות שונות. אחת הדרכים לעשות זאת היא להשקיע ישירות במניות בודדות אשר נמצאות במדד. כמו כן, משקיעים יכולים לבחור להשקיע במדד עצמו באמצעות בחירה בקרנות מסחר או בקרנות משותפות אשר עוקבות אחר פעילות מדד הנאסד"ק 100. מדד זה משתנה בהתאם לשוק שבו הוא פועל ולבורסה שבה הוא נסחר, וכמו כן בהתאם למצב הכלכלה בארה"ב. מדדים שונים עלולים לרדת בחדות ולהיפגע בזמני משבר ועקב מיתון בשווקים, אך כמו כן מדדים אלו יכולים לעלות ולצמוח. לחצו כאן אם אתם מתכוונים להשקיע במדד לטווח ארוך, תוכלו לקבל את היתרונות שלו וכמובן גם ליהנות מההשקעה שלכם.

נאסד"ק מול NYSE

נאסד"ק ובורסת ניו יורק הן שתי הבורסות הגדולות והנחשבות בעולם, אך הן שונות בצורה שבה הן פועלות ובחברות הרשומות בהן. נאסד"ק היא בורסה אשר נסחרות בה בעיקר חברות טכנולוגיה שונות, אשר ממוקדות בצמיחה, בהתחדשות ובשינויים, והיא כוללת גם חברות צעירות בתחילת דרכן. בורסת ניו יורק, לעומת זאת, היא בורסה מסורתית יותר אשר כוללת היקף רחב יותר של חברות ותאגידים מבוססים היטב הפועלים בסקטורים שונים במשך שנים רבות לצד חברות חדשות המונפקות משנה לשנה.

שאלות נפוצות

מאיזה חברות מורכבת נאסד"ק?

מדד נאסד"ק מורכב ממגוון רחב של חברות שונות העוסקות בחידושים שונים מעולם הטכנולוגיה וההייטק. אלו חברות מסקטורים כמו ביוטכנולוגיה, תרופות, תקשורת, מסחר, מחשבים, אינטרנט וגם בינה מלאכותית. הגיוון בין כל החברות השונות הוא זה שמאפשר למשקיעים השונים להיחשף לסקטורים השונים באמצעות עסקה אחת בלבד בבורסה אחת.

מה ההבדל בין נאסד"ק לדאו ג'ונס?

ההבדל בין נאסד"ק לדאו ג'ונס הוא שנאסד"ק היא בורסה, בעוד שדאו ג'ונס הוא מדד שנסחר בבורסה. ההבדל השני הוא ההתמקדות של כל אחד מהם. מדד דאו ג'ונס הוא מדד הכולל מניות של 30 חברות גדולות ומבוססות, בעוד שמדד הנאסד"ק 100 כולל מעל ל-100 חברות שונות העוסקות בתחומי הטכנולוגיה. תוכלו לגלות מידע נוסף על המדדים הנוספים הקיימים בשוק ההון בשיעורים שתלמדו במכללת פסגות, המתמקדים בעיקר במדדים שונים בשוק ההון בארה"ב ובעולם.

איך לקנות את מדד נאסד"ק?

משקיעים שונים יכולים להשקיע במדד נאסד"ק 100 דרך חשבונות מסחר וברוקראז' המספקים גישה למניות בודדות, לחוזי מסחר ולקרנות הון שיתופיות אשר יכולות לספק להם גישה לביצועי המדד. התייעצות עם גורמים, כמו יועצים פיננסיים או ברוקרים, יכולה לספק לכם את הפתרון המתאים ביותר בהתבסס על מטרות ההשקעה האישיות שלכם ועל היכולות שלכם.

לסיכום

לבורסת נאסד"ק יש כוח עצום ותפקיד חיוני בעיצוב הנוף הפיננסי העולמי, בייחוד בשוק הטכנולוגיה. מדד הדגל של הבורסה, נאסד"ק 100, מייצג וכולל בתוכו מעל ל-100 חברות בתחומים שונים ממוקדי טכנולוגיה והייטק אשר יכולים לשקף למשקיעים את הביצועים של כל חברה בשוק. השקעה במדד הנאסד"'ק או באחת מהמניות הנסחרות בבורסה זו יכולה להיות משתלמת ביותר אם תעשו זאת בעזרת גורם מקצועי, כי העולם תמיד צומח הלאה ומתקדם, גם כאשר יש תקופות של משברים.

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

דילוג לתוכן