נזקי מים – האם מהווים את הנזקים הנפוצים ביותר בנזקי רכוש?

במהלך חיינו אנו נתקלים בתקלות צנרת : פיצוצי צינורות מים, נזילות ממערכות אינסטלציה אשר גורמות לנזקים ישירים ועקיפים לרכוש

ישנה חשיבות ביטוח נזקי מים במסגרת פוליסת דירה, מענקה לכם פיצוי כספי עבור אותם נזקים הנגרמים לרכוש שלכם ולרכוש של אחרים.
הכיסוי הביטוחי במסגרת הפוליסות מעניק לנו פיצוי על פי ערכו במצב חדש לחלק מהמבנה שניזוק או לרכוש אחר. נזקי מים יכולים לגרום לנזק כבד לרכוש ולכן כיסוי ביטוחי מתאים יכול להגן עלינו מנזקים כספיים עצומים. סעיף של ביטוח נזקי מים הוא הסעיף שמופעל הכי הרבה פעמים בתביעות מול חברות ביטוח. כל אזרח שרוצה לקבל כיסוי מקיף לרכוש יכול לקבל הרחבה לפוליסת הדירה ולקבל כיסוי למבנה ולתכולה.

שני מסלולים עיקריים לנזקי מים בביטוח דירה:

1. תיקונים מטעם חברת הביטוח המבצעת את התיקונים במקרה נזק באמצעות איש מקצוע מטעמה.
במקרה זה יש חובה לבחור מתוך רשימת החברות מטעם החברה המבטחת.
2. תיקונים באמצעות חברה פרטית:
הפוליסה מאפשרת ללקוח לבחור חברות מטעמו ואין חובה להשתמש בחברות מטעם החברה המבטחת.
אדגיש: כיסוי זה יקר יותר אך במקרים רבים טוב יותר.
לימודי שמאות מקרקעין בכיתות מלאות

ביטוח נזקי מים לצד שלישי:

במקרים רבים נזקי המים מלווים בנזק לשכנים, ולכן חשוב מאוד לרכוש ביטוח נזקי מים הכוללים כיסוי לצד שלישי.

תפקידו של שמאי הרכוש:

שמאי רכוש הוא בעל מקצוע בתחום הביטוח המתמחה בהערכת נזקים לרכוש אשר מבוטחים באמצעות חברות הביטוח השונות. שמאות נזקי רכוש נעזרת לא פעם בבעלי מקצוע שונים העוסקים בשיקום נזקים.
שיקום נזקים לרכוש דורשים לעיתים רבות, התייעצויות ושיתופי פעולה עם בעלי מקצוע מתחומי האינסטלציה, החשמל, פיזיקה, לוגיסטיקה, טקסטיל, בינוי ושיפוצים, הנדסה אזרחית ועוד….

אם ניקח לדוגמה נזקי מים מהנפוצים שקיימים:

  • נזילות שנגרמות מתחת לריצוף: קורית בדרך כלל מבלי שנדע וקורה מצבים שעובר המון זמן לפני שאנו עדים לנזילה! בכול זמן המים והרטיבות מתחת לריצוף מחלחלים בחול ובכך מתחיל הנזק מכיוון שהרטיבות עם המים לכודים וכלואים מתחת לריצוף ובין הקירות כך שאין להם לאן לצאת! רטיבות הכלואה בחול ללא טיפול מידי ומהיר גורמת לנזקים אדירים וכן יש לפעול מהר!
  • נזקי מים ורטיבות למבנה – ברגע שיש נזילת מים והם כלואים מתחת לרצפות דבר זה מחליש את המבנה משום שמים עומדים מחלידים את הברזל וגורמים להחלשת יסודותיו. הבטון נהרס וגם דרכו מחלילם המים שכן דבר זה יכול להוביל לנזק בלתי הפיך של סדקים במבנה!
  • סכנה בריאותית בלתי הפיכה – המיקרואורגניזם שמתפתח בעקבות הרטיבות והעובש גורם לסכנה לדייר הבית, העובש מתפתח וגורם לתגובות מסרטנות ורעילות. לעיתים ניתן להעיד כאשר אנשים שהו בקרבת עובש לתקופה ארוכה החלה אצלם תופעת האלרגיה ללא כול סיבה.
  • סכנת התחשמלות – חול רטוב בעקבות נזילת מים אם מהצפה ואם בעקבות פיצוץ צנרת מסוכן. מתחת לרצפות שלנו עוברות תשתיות מים, ביוב ,תקשורת והמסוכנת שהם תשתיות החשמל נכון שהחשמל הרי מבודד לשם שמירה על בטיחות דיירי הבית אך דבר זה אינו מגן על תושבי הבית שכן אינו ניתן לדעת מה מצב תשתיות החשמל והאם הבידוד קיים אם בכלל!

לכן חשוב לבצע ייבוש חול בהקדם על מנת למנוע סכנת התחשמלות ממשית ברחבי הבית.

  • נזקי רכוש – נזקי רכוש בעלויות גבוהות כאשר יש רטיבות כלואה בחול ואין לרטיבות לאן לצאת בשל הכליאה בין קירות הבית ובין הרצפות הרטיבות עולה לקירות הבית בתופעה הנקראת "עלייה קפילארית" לפי הספרות המקצועית עלייה קפילארית מגיעה לגובה של עד 90 ס"מ כאשר אנחנו בחברתנו נתקלנו מעבר לכך. הרטיבות שעולה לקירות גורמת לנזקקים בלתי הפכים לארונות הבית, ולמטבח שכן ידוע שמטבח הוא דבר יקר!

מעבר לכך בעת רטיבות ועובש בקירות ישנה גם האפשרות שריח העובש ישתולל ברחבי המטבח והארונות וכן מוצרי אוכל ובגדים ידבקו בריחות והעובש הלא נעימים שמסכנים את הבריאות.

לסיכום:

נזקי מים הינם מהנזקים הנפוצים ביותר.
נזקי מים יכולים להיות מכוסים במסגרת פוליסות ביטוח מבנה ותכולה.
שמאי רכוש: הינו הגורם המקצועי, שתפקידו לאמוד, את הנזקים ולקבוע את הפיצוי הכספי המגיע לכם!
ברכישת ביטוח : יש להיוועץ עם סוכן ביטוח ,בעל הסמכה ורישיון מטעם משרד האוצר.
בליווי תביעה מול חברת ביטוח יש להיוועץ עם שמאי רכוש מקצועי.
רון בן סימון,
מנכ"ל ריפורט שמאים
סוכן ביטוח ושמאי רכוש.
לימודי שמאות רכוש וחקלאות במכללת פסגות – בואו לפתח קריירה מוצלחת בתחום מבוקש>>>


יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

דילוג לתוכן