שורט סקוויז: לונג סטורי?

שיטת המסחר הקלאסית והנפוצה ביותר בבורסה היא קנייה של מניות או של ניירות ערך בשווי מסוים ומכירה שלהם כאשר הערך שלהם עולה, וכך למעשה מייצרים רווח. מנגד, ישנה שיטת מסחר שהיא נפוצה פחות, שלה יתרונות רבים לצד סיכונים מובהקים, והיא מסחר בפוזיציות שורט. על רגל אחת מדובר במכירה בסחר – כלומר שיטה להרוויח דווקא מירידה של מניות ולא מעלייה של הערך שלהן. אחד הסיכונים הגדולים ביותר בשיטת המסחר הזאת הוא מצב בשם "שורט סקוויז", המתרחש כאשר באופן מפתיע הערך של אותן מניות דווקא עולה. אם אתם סוחרים מתחילים בבורסה, ובטח אם אתם מחזיקים בפוזיציות שורט, ומנסים להרוויח מירידת מניות – אתם חייבים להכיר את המושג הזה לעומק. בואו נבין מה זה בכלל שורט סקוויז, באילו כלים פיננסיים הוא מתחרש, איך נוכל לנסות ולצפות מצבים עתידיים של שורט סקוויז ומה קורה כשהמצב הזה מתרחש. מתחילים.

 

מה זה שורט סקוויז?

כדי להבין את המונח שורט סקוויז יש להבין ראשית את המשמעות של פוזיציית שורט. ובכן – נתחיל דווקא מפוזיציית לונג הפשוטה להבנה. במצב הזה משקיעים וסוחרים קונים נייר ערך, מניה או כל מוצר פיננסי אחר ומתכננים להרוויח מעליית הערך שלו. כאשר הערך עולה מוכרים את המוצר, בעצם מממשים את הרווחים ונהנים מההפרש בין מחיר הקנייה לבין מחיר המכירה.

 

פוזיציית שורט היא למעשה הטכניקה ההפוכה שנקראת מכירה בחסר. מדובר למעשה בקנייה של מוצר פיננסי כאשר אנו מעריכים שהערך שלו ילך וירד עם הזמן. במצב הזה מקבלים בהשאלה נייר ערך או מניה מהבעלים שלה, מוכרים אותם בשוק, קונים אותם לאחר ירידת הערך ומחזירים אותם לבעליו. כך למשל אם מכרנו מניה ב-10 שקלים ולאחר מכן קנינו אותה ב-6 שקלים, הרי שהרווחנו ארבעה שקלים על כל מניה שחזרה לבעליה.

 

מה קורה אם באופן בלתי צפוי הערך של המניה עולה? בסופו של דבר נצטרך להחזיר את המניה שהושאלה ואם הערך שלה עלה – הפסדנו כסף. שורט סקוויז הוא מונח המתאר מצב שבו הערך של מניה כלשהי שנרכשה בכמות גדולה בפוזיציית שורט עולה באופן חד, כל משקיעי השורט ממהרים לקנות אותה בחזרה כדי למזער את ההפסדים וכתוצאה מכך הערך שלה עולה אפילו יותר וההפסד נעשה משמעותי אף יותר.

 

באילו כלים פיננסיים הוא מתרחש?

שורט סקוויז הוא מצב שיכול להתרחש בכל כלי פיננסי ובכל מוצר שהוא – ניירות ערך, מניות, מטבע חוץ, אפילו מטבע וירטואלי. בדיוק בגלל זה חשוב מאוד ללמוד את טכניקות המסחר ולא להשאיר את הדברים ליד הגורל. קורס קריפטו מקיף למשל יעזור להבין את העקרונות של מסחר במטבעות וירטואליים ומתי כדאי או לא כדאי לבצע עסקה בפוזיציית שורט. באופן כללי ההמלצה היא לסחור רק לאחר שרכשתם את הידע המתאים. נרחיב בהמשך על לימודי שוק ההון ומדוע אסור לוותר על רכישת ידע מקצועי לפני מסחר.

 

איך לזהות מניות פוטנציאליות לשורט סקוויז?

אומרים שקניית מניות היא אומנות בפני עצמה וזה נכון, אבל תהיו בטוחים שכניסה לפוזיציית שורט היא אומנות מורכבת וסבוכה אפילו יותר. ישנן כמה שיטות לנסות ולצפות מראש מצב של שורט סקוויז וזה בהחלט דורש ניסיון וידע מתאים. בשלב הראשון חשוב לוודא כמה פוזיציות שורט קיימות על אותו המוצר הפיננסי. ככל שיש יותר כאלו, כך הפוטנציאל לשורט סקוויז במוקדם או במאוחר עולה. נוסף על כך, חשוב לאתר נקודות קריטיות על הגרף של המניה או של כל מוצר אחר. כאשר ישנה פריצה, ייכנסו לתוקף הרבה פקודות סטופ לוס (כלומר – יציאה אוטומטית מעסקת השורט), מה שיעלה את הביקוש למניה ואת ערכה באופן משמעותי. כמובן שלצד כל אלו חשוב מאוד להיות ערניים לטריגרים חיצוניים שעשויים להביא למצב של שורט סקוויז. למשל דו״חות כספיים שפורסמו שעשויים להעלות ערך של מוצר פיננסי, ניסוי מוצלח של חברה שמביא להצלחה פתאומית ואפילו אירועים חיצוניים כמו מלחמות בעולם או איתור של מרבצי נפט גדולים.

 

דוגמה לשורט סקוויז

הינה דוגמה למקרה אמיתי של שורט סקוויז שהתרחש אי שם בשנת 2015. בסוף ספטמבר ערכה של מניה בשם EP  Energy החלה לצנוח, זאת לאחר שהגיעה לשיא של שמונה דולר למניה פחות או יותר. מכאן והלאה החלה נהירה של פוזיציות שורט בכמות עסקאות שורט על המניה שרק הולכת וגדלה, כאשר הערך של המניה בשלב הזה רק ממשיך לרדת. נקודת המפנה התרחשה בחודש מרץ 2016, כאשר השיא השלילי של המניה הגיעה עד ל-1.5 דולר (דהיינו שמשקיעים בפוזיציית שורט נהנו בנקודה הזאת מ-82 אחוזי רווח) וקפץ באופן מפתיע וללא סיבה ברורה לעין לערך המקורי. בנקודה הזאת היו בשוק כ-16 מיליון מניות שהמחזיקים בפוזיציית שורט היו צריכים לרכוש מהר, מה שרק הקפיץ עוד יותר את הערך של המניה. מיותר לציין שהמשקיעים הפסידו לא מעט כסף.

 

לסיכום

אם כך – זוהי תופעת השורט סקוויז על קצה המזלג ומי שנכנס לפוזיציות שורט חייב להכיר את התופעה הזאת לעומק ולנסות להימנע ממנה בכל מחיר. ככלל, עסקאות מכירה בחסר הן מורכבות יותר, אך חשוב להבין כי באופן כללי מסחר ללא ניסיון וידע מקדים בכל פוזיציה שהיא הוא מסוכן ועשוי להביא להפסדים כבדים. בדיוק מהסיבה הזאת מומלץ להירשם ללימודי שוק ההון וכאן במכללת פסגות תוכלו לקבל את כל הידע שאתם צריכים כדי לצאת לדרך. אנו מציעים שבעה קורסים שונים של לימודי שוק ההון שמתאימים לדרגות למידה שונות. הלימודים כוללים פרקטיקה רבה והתנסות מעשית בשטח, יחס אישי מנבחרת המרצים המובילה בישראל, אנשי מקצוע שחיים ונושמים את התחום יום יום, אפשרות לחזרה על תכני הקורס ללא עלות נוספת, גישה לתוכנת למידה דיגיטלית מתקדמת ונוחה וכמובן אפשרות ללמידה אונליין או למידה פרונטלית בהתאם להעדפות שלכם.

רוצים לשמוע עוד על הלימודים אצלנו? צרו קשר ונשמח לתת את כל המידע החשוב!

 

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

דילוג לתוכן