רישיון תיווך נדל"ן: כל מה שצריך לדעת

רישיון תיווך נדל״ן הוא אחד הרישיונות המבוקשים ביותר בישראל בימינו, והוא מאפשר למי שמחזיק בו לתווך בעסקאות נדל״ן ולקבל עמלה מהמוכר ומהקונה על כל עסקה כזו המתבצעת. על פי חוק, אי אפשר לקבל תשלום על תיווך עסקאות נדל״ן ללא הרישיון, מה שאומר שמי שרוצה להתפרנס מתיוון חייב להסדיר את העניין הזה בהקדם האפשרי. בואו ננסה להבין מהם התנאים להוצאת רישיון תיווך, איך מתנהל המבחן ואיך אפשר לעבור אותו בהצלחה. נבין ביחד אילו מסמכים צריך להנפיק כדי לקבל את הרישיון, כמה התהליך עולה ומה קורה כשיש צורך בחידוש.

 

התנאים להוצאת רישיון תיווך

רוב האנשים במדינת ישראל רשאים להוצאת רישיון תיווך, אבל לא כולם. אלו הם התנאים להוצאת הרישיון במדינה:

  • אזרח או תושב מדינת ישראל או תושב חוץ אשר קיבל היתר כדין לעבוד בישראל.
  • בגירים מגיל 18 ומעלה.
  • אדם שאינו פושט רגל. מי שעבר הליך של פשיטת רגל לא יוכל להוציא רישיון תיווך נדל״ן.
  • אדם בלי הרשעה בביצוע עבירה שיש עימה קלון ב-5 השנים שקדמו להגשת הבקשה להוצאת רישיון תיווך.
  • במקרה שבו הוטל על מגיש הבקשה עונש מאסר, לרבות עבירות שאין עימן קלון, תקופת ריצוי העונש (מאסר או עבודות שירות) הסתיימה לפחות 3 שנים לפני הגשת הבקשה להוצאת רישיון תיווך.
  • עמידה בהצלחה בבחינות להוצאת רישיון תיווך נדל״ן ומקרקעין.

 

מבחן רישיון תיווך נדל״ן

כדי להתכונן למבחן חשוב מאוד ללמוד את הכלים השונים שיש למתווכי נדל״ן. אפשר למצוא ברחבי הרשת מבחני עבר לתרגול וכמובן שמומלץ להירשם לקורס מקצועי שיכין אתכם למעבר בהצלחה של הבחינה. כדי לעבור את הבחינה בהצלחה צריך להוציא ציון של 60 ומעלה. במקרה שבו אכן עוברים את הבחינה, מקבלים על כך הודעה בצירוף של טופס בקשה להוצאת רישיון. מי שלא עבר את הבחינה יכול להגיש ערעור על הציון בתוך 30 יום מהמועד שבו שלח רשם המתווכים את התוצאה.

 

מסמכים שנדרשים כדי לקבל רישיון תיווך נדל״ן

אין צורך בתשלום אגרה בהגשת בקשה לקבלת רישיון. תהליך הרישום מתבצע על ידי מזכירות רשם המתווכים. מי שעבר בהצלחה את הבחינה צריך להיכנס לאזור האישי באתר הממשלתי, לסמן וי ולתת הסכמה לתהליך של הוצאת רישיון. כדי להגיש בקשה מלכתחילה, יש לפנות לרשם המתווכים (אפשר דרך האתר הממשלתי) ומכאן מקבלים טופס בקשה ושובר תשלום. הנתונים יקלטו רק כאשר הטופס יתקבל, לצד צילום תעודת זהות ואישור על התשלום. עם קליטת הנתונים יישלח אל כל מועמד בדואר האישור להשתתפות בבחינה שכולל פרטים כמו מקום הבחינה, תאריך ושעת הבחינה, מספר השולחן וכן הלאה.

 

האם צריך לחדש רישיון?

אכן, יש לחדש רישיון תיווך על בסיס שנתי. בשלב הראשון חשוב לוודא כי כל התנאים הבסיסיים לקבלת הרישיון עדיין מתקיימים (פירוט בפסקה הראשונה). לאחר מכן יש לשלם את אגרת החידוש שנשלחה על ידי הרשם על סך של 218 שקלים מדי שנה עד לחודש מרץ בכל שנה קלנדרית. מי שלא ישלם את האגרה בזמן לא יוכל לשמש בתור מתווך עד להסדרת התשלום (לרוב כולל ריבית והצמדה וקנס על האיחור בתשלום). שימו לב כי אפשר להמשיך לעסוק בתיווך רק לאחר הסדרת התשלום וחידוש הרישיון בפועל.

 

כמה עולה רישיון תיווך?

כאשר מוציאים רישיון תיווך בפעם הראשונה הוא כרוך בתשלום עמלה חד פעמית על סך של 981 שקלים. לאחר מכן יש לשלם בכל שנה סכום חידוש רישיון על סך 218 שקלים. אפשר לשלם את האגרה החד פעמית ואת אגרת החידוש השנתי בכמה דרכים שונות. הדרך הנוחה ביותר היא באופן מקוון דרך שירות התשלומים של האתר הממשלתי. שימו לב כי מספר התיק הוא מספר הרישיון (הוא המופיע במכתב ההודעה על הצלחה בבחינה). אם אין ברשותכם את המספר, יש לפנות ליחידת רשם המתווכים דרך הדואר האלקטרוני.

 

אפשרות נוספת לתשלום היא בבנק הדואר. אפשר לעשות זאת בכל רחבי הארץ בסניפים השונים דרך מסירת מספר תעודת זהות ומספר תיק ובלי צורך בשובר באגרה. בבנק הדואר אפשר לשלם באמצעות צ׳ק או מזומן. שימו לב כי על התשלומים האלה (בדומה לתשלומים אחרים למדינה) לא מתווספת לרוב חובת מע״מ ועל כן המדינה גם לא נדרשת בהנפקת חשבונית מס בגינם. עם זאת אפשר לדרוש הכרה בהוצאות בהתאם לכל מקרה ולפי פקודת מס הכנסה (מתווכים שהם עוסקים למשל יכולים לקזז את ההוצאה מחישוב ההכנסות).

 

חשוב מאוד לשים לב כי תוצאות הבחינה בדיני מתווכים תקפות לתקופת זמן של חמש שנים בלבד. אם לא שילמתם את האגרה החד פעמית עבור הרישיון שלכם לראשונה בתוך תקופת הזמן הזאת, יהיה עליכם לגשת לבחינה בשנית. תוקף התשלום היא מיום התשלום עצמו ועד לסוף חודש דצמבר של אותה השנה.

 

לסיכום

אם גם אתם מעוניינים לקפוץ על העגלה ולהצטרף למתווכי הנדל״ן בישראל, זוהי הדרך לעשות זאת וחשוב מאוד להבין איך זה נעשה. מומלץ מאוד שלא לבצע עסקאות תיווך בלי הרישיון וצריך להביא בחשבון שצעד שכזה עשוי לגרור אחריו את העונשים הקבועים בחוק. למרבה הנוחות המבחן הוא פשוט למדי וסכומי האגרה הם סבירים ומתקבלים על הדעת (בטח כששמים בצד השני של המאזניים את פוטנציאל הרווח של מתווכים מצליחים), ולכן אין שום סיבה הגיונית לעשות זאת בכל דרך אחרת. כמובן שאם אתם רוצים לצלול לעומק ולהצליח באמת בתיווך ובהשקעות באופן כללי, לימודי נדל״ן הם המתנה הגדולה ביותר שתוכלו להעניק לעצמכם ושתקרב אתכם מאות צעדים קדימה אל עבר המטרה שלכם. רוצים לדעת עוד על השקעות, על לימודי נדל״ן, על תיווך שמאות ועל ייעוץ משכנתאות? היכנסו עוד היום לבלוג של אתר פסגות ובו תמצאו מידע חשוב ומעניין בתחום הנדל״ן. בהצלחה!

 

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

דילוג לתוכן