אופציות – מה חשוב לדעת? ואיך משקיע יכול להיעזר בהם?

מהי אופציה? אופציה זה למעשה מכשיר פיננסי


הכוונה במכשיר פיננסי היא שמדובר קודם כל בסוג של נייר ערך, רק שלהבדיל ממניה, מדובר עקרונית בהסכם בין שני משקיעים, ביחס לנייר או נכס כלשהו.
למשל, ההסכם יכול להיות קשור למדד כלשהו, נניח מדד הנאסד"ק. משקיע אחד יכול להעריך שמדד הנאסד"ק יהיה גבוה מ-11 א' נקודות וזאת עד סוף החודש. המשקיע האחר, יכול לחשוב שהמדד לא יגיע מעל רמה זו עד סוף החודש.
המשקיעים נכנסים ביניהם להסכם, לפיו אם מדד הנאסד"ק יהיה עד סוף החודש מעל 11 א' נקודות, המשקיע שהעריך שהמדד יהיה מעל 11 א' נק', יקבל את ההפרש בין מיקום המדד בסוף החודש ל-11 א' נקודות. עיסקה זו נקראת אופציה.
אופציה היא נייר ערך שנסחר בבורסה, אבל להבדיל ממניה, אופציה היא עסקה בין שני צדדים. גם מניה נסחרת בין קונה למוכר, אבל מרגע שהמניה נמכרת המוכר יוצא מהתמונה, והקונה נכנס לנעליו. מניה היא חלק בבעלות בחברה, ומאפשרת גידול בשווי המניה אם המניה והשווקים בכיוון הנכון. המשמעות היא שבמניה יכולים להיות יותר ממנצח אחד. משקיע יכול לקנות מניה ב-100, למכור ב-130 ולהרוויח, זה שיקנה ב-130 יכול למכור את המניה ב-210 וגם הוא להרוויח.

בכל פעם שעסקה כזו נעשית המוכר יוצא מהתמונה, והקונה נשאר במשחק. מניה קיימת כל עוד החברה נסחרת בבורסה

לא כך המצב באופציות. אופציות הם הסכם בין שני צדדים עם תאריך תפוגה. יותר מכך, כל עוד היא בתוקף, האופציה מהווה הסכם בין הצדדים. צד אחד הוא הקונה של האופציה הוא זה שבוחר את האפשרות עבורו. למשל הוא יכול לבחור אם הוא רוצה להיכנס לעיסקה שבה הוא ירוויח אם מחיר מניה יעלה, או אם מדד יעלה, או סחורה כלשהי תעלה. הקונה יכול גם לבחור לעצמו אם הוא רוצה להיכנס לעיסקה שבה הוא ירוויח אם מחיר נכס כלשהו ירד. המשמעות היא שאופציה מאפשרת לקונה להרוויח גם במצב של עליה במחיר של הנכס (מניה, מדד, או סחורה) וגם במצב של ירידה (מניה, מדד או סחורה).
הצד השני לעסקת האופציה, הוא הכותב. שימו לב, כותב, לא מוכר. כאן מגיע עוד הבדל בין אופציה למניה. הצדדים לאופציה לא שווים במהותם. לכותב יש התחייבות, בעוד שלקונה יש אפשרות, מכאן אגב השם, אופציה. הקונה בוחר אם להיכנס לעיסקה הזו, אבל מרגע שנכנס לעיסקה הוא יכול לבחור אם לממש את האופציה או לא. לעומתו הכותב, חייב לעמוד בהתחייבות של האופציה. על רקע אי השוויון בין הקונה לכותב, הקונה משלם מחיר כלשהו בכניסה לעיסקה, למחיר הזה קוראים פרמיה.
שוק ההון אופציות ומניות בפעולה
הבורסות השונות רק מארגנות את המסחר באופציות. הם מאפשרות את רשימת נכסי הבסיס – מניות, מדדים סחורות ועוד. קובעות את מועדי המימוש, כלומר תאריך התפוגה של האופציה, ואת מחירי המימוש השונים של אותם מדדים או מניות.
משקיעים יכולים להשתמש באופציות ככלי לגיוון פעילות המסחר. בין אם להשקיע באמצעות האופציות בעצמן, כנייר ערך, או ככלי לגידור השקעה במניות, במדדים או בסחורות. מגוון נכסי הבסיס שיש עליהם אופציות הוא רחב מאוד, והוא מאוד מגוון ומאפשר למשקיעים המון מקוריות. למשל, משקיע יכול לרכוש באמצעות אופציות הגנה מפני הפסדים. אם משקיע חושש שמניה מסוימת עומדת לרדת, למשל בעקבות דוחות כספיים, הוא יכול לקנות ביטוח כנגד הירידה, הזו.
הביטוח הזה הוא אופציה שתרוויח אם מחיר המניה ירד. וזו רק דוגמא אחת.
אופציות הם כלי שדורש העמקה, אבל הם כלי שמאפשר למשקיעים מגוון רחב מאוד של אפשרויות השקעה, מסחר וגידור.
לפרטים על קורס אופציות מורחב לחצו כאן עכשיו >>>


יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

דילוג לתוכן