דפלציה: ירידת מחירים ומה שביניהם

את המושג אינפלציה כולנו פחות או יותר מכירים, אך האם ידעתם שקיים גם מצב הפוך ששמו דפלציה? אם המושג הזה חדש לכם, זהו הזמן להבין מהי בדיוק דפלציה וממה היא נגרמת, על מה היא משפיעה כשהיא מתרחשת, איך היא משפיעה על שוק ההון והאם היא עניין חיובי או שלילי

 

מהי דפלציה?

דפלצי היא המצב ההפוך מאינפלציה. אם אינפלציה היא מושג המתאר עלייה כללית במחירים של מוצרים בשוק, אז דפלציה היא מצב הפוך שבו המחירים יורדים. המצב התקין בכלכלה הוא עלייה שנתית של אחוז אחד על שלושה במדד המחירים לצרכן. כאשר מתרחשת דפלציה, יש עלייה בכוח הקנייה של הכסף שלנו, ואנחנו יכולים לקנות באותו הסכום מספר מוצרים רב יותר מבעבר.

 

ממה נגרמת דפלציה?

דפלציה היא מצב שעשויים להיות לו כמה גורמים. למשל, ירידה עולמית במחירי הנפט יכולה להביא לידי דפלציה ולהשפעה על רמת המחירים הכלליים בשוק, וזאת משום שמחירי השינוע יורדים גם הם באופן חד ומהיר. גם מחירי המים עשויים להשפיע ולהוביל לדפלציה באופן דומה. כמו כן, יש ארבעה גורמים די נפוצים המביאים לדפלציה במשק: הראשון הוא שפל במחזור העסקים, השני הוא מדיניות ממשלתית להורדת אינפלציה שהלכה רחוק מדי, השלישי הוא מדיניות מכוונת של עידוד ייצוא והרביעי הוא נפילה של משק כלשהו ששמר על רמת ייצור גבוהה. את כל הדברים האלו תוכל ללמוד בין היתר בשיעורים של קורס יזמות עסקית במכללת פסגות. הבנה מעמיקה של המנגנונים הגורמים לאינפלציה ודפלציה היא חיונית להצלחה בעולם העסקים.

 

על מה הדפלציה משפיעה?

עוד נושא שחשוב להבין הוא ההשפעה של הדפלציה בעולם, וכפי שאפשר לראות היא משפיעה על כמה תחומים. לפניכם רשימה של התחומים החשובים והמרכזיים שבהם:

 

משכנתא

כאשר יש דפלציה במשק, הצעד הראשון שקורה לרוב הוא שהריביות על המשכנתא יורדות מתוך ניסיון להגביר את הביקוש ולעודד אנשים לקחת משכנתא על ידי הפיכת הכניסה למסלול לזולה יותר. יתר על כן, הקרן של המשכנתא נשחקת וברגע שהמדד יורד אז החוב שיש ללקוחות לבנק פוחת. לרוב יש ירידה בהחזר החודשי על מסלולים הצמודים למדד, וההחזר יורד יחד עם הקרן. כל יועץ משכנתאות שעבר קורס יועצי משכנתאות ידע להסביר שנושאי האינפלציה והדפלציה הם אחד הנושאים המרכזיים והחשובים ביותר, מפני שאלו שניים מגורמי ההשפעה המרכזיים ביותר על המחירים ועל ההחזר החודשי של המשכנתא.

 

הקטנת נכסים

במצב של דפלציה המחירים של נכסים יורדים, ועל פניו נראה כי זאת הזדמנות מצוינת לקנות נכס ולעשות עליו רווח בעתיד. עם זאת, כאשר המחירים יורדים אפשר לראות דווקא האטה בשוק הנדל״ן. הסיבה לכך היא שבנקודה הזאת אנשים מחליטים דווקא לחכות עוד לירידה נוספת וכך שוק הנדל״ן חווה האטה. הנושא החשוב הזה הוא חלק ממערך שיעורי קורס נדל״ן במכללת פסגות, ואפשר גם ללמוד עוד על נושא הנדל"ן והשפעות הדפלציה בתחום במסגרת לימודי לימודי שמאות מקרקעין. מי שעוסק בנדל״ן חייב להכיר לעומק את המושגים האלו ולהבין איך הן עשויות להשפיע על המחירים בשוק ועל התנועה שבו.

 

הקטנת מכירות וייצור

כאשר אנשים מחכים שהמחירים של מוצרים ירדו מעבר לנקודה שבה הם נמצאים, נוצר מצב של כמות פחותה של מכירות ועסקאות. וכאשר יש מספר קטן יותר של מכירות, אז מתוך כך הייצור פוחת כדי להתאים לרמת הביקוש החדשה. התוצאה היא האטה כללית במשק וזהו עניין המאפיין בצורה ברורה תהליכי דפלציה.

 

האם הדפלציה חיובית?

דפלציה היא אינה מצב טוב למשק. למעשה, זהו מצב המעיד על כך שהמשק נמצא במצב של מיתון ולא מצליח להתרומם. השאיפה היא שבכל שנה תהיה עלייה של כמה אחוזים במשק ובמדד המחירים. כאשר יש ירידה של המחירים יש גם האטה בייצור, ופעמים רבות מדובר בעניין המביא איתו פיטורים של אלפי עובדים. אנשים מפוטרים שאין להם הכנסה קבועה מאבדים מכוח הקנייה שלהם ונוצר מעגל בעייתי בתחום הכלכלה והמסחר. במסגרת קורס שמאות רכוש אפשר ללמוד איך להעריך את השווי של רכוש בתקופת דפלציה ואינפלציה.

 

מהי השפעתה של הדפלציה על שוק ההון?

למצב של דפלציה יש כמה השפעות על שוק ההון. ההשפעה הראשונית היא שלילית, כאשר ירידת המחירים ועליית כוח הקנייה גורמת לכך שהציבור מוציא הרבה פחות כסף על מוצרים להשקעה. כמו כן, אנשים רוכשים כמות קטנה יותר של שירותים ומוצרים של חברות הנסחרות בבורסה, שלרוב גם מפטרות הרבה עובדים, והמצב פוגע עוד יותר בערך המנייה שלהן. עם זאת, ההשפעה המשנית היא השפעה חיובית, זאת משום שבנקודה הזאת נראה בדרך כלל הורדת ריבית על ידי הבנק המרכזי. הירידה בריבית מעודדת השקעות בסיכון גבוה כמו אלו המאפיינות את שוק הנדל״ן. אם אתם רוצים לדעת עוד על ההשפעה של דפלציה על שוק ההון וללמוד על שוק ההון ומסחר באופן כללי, לימודי שוק ההון במכללת פסגות הם הזדמנות מצוינת עבורכם שלגמרי כדאי לשקול.

 

לסיכום

דפלציה היא מצב שבו רמת המחירים בשוק יורדת וכוח הקנייה עולה. על פניו זה עשוי להישמע כמו עניין חיובי, אבל האמת היא שיש לכך לא מעט השפעות שליליות הקשורות לתשלום המשכנתא, לשוק הנדל״ן, לשוק ההון ועוד. אם אתם רוצים ללמוד עוד על הנושא ולהתמקצע בתחומים כמו שמאות, שוק ההון, יזמות עסקית ועוד, אנחנו ממליצים לכם להתייעץ איתנו על הקורסים המקצועיים של מכללת פסגות.

 

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

דילוג לתוכן