מכפיל הון והקשר שלו לשוק ההון

אם גם אתם מעוניינים להיכנס לתחום המסחר בשוק ההון, אתם חייבים להכיר לעומק את המושגים החשובים והבסיסיים ביותר. מכפיל הון הוא אחד המושגים האלו, ומתברר שלא מעט משקיעים בכלל לא מכירים אותו. אז מהו מכפיל הון, איך הוא קשור לשוק ההון ולמה חייבים להכיר אותו לפני שיוצאים לדרך? הינה כל מה שחשוב שתדעו בנושא

 

מה זה מכפיל הון?

כשאנחנו רוכשים מניה או מוצר כלשהו בשוק ההון, אנחנו למעשה נכנסים בתור שותפים בחברה, מה שאומר שהרווח או ההפסד שלנו תלויים במידה רבה בביצועים הפיננסיים של אותה החברה. לכל חברה הנסחרת בשוק ההון יש פעילות עסקית, וכל חברה מחזיקה בהון עצמי, בנכסים, בהכנסות, בהוצאות ועוד. לצורך ההבנה אם כניסה לשותפות בחברה היא כדאית, צריך להכיר את המושג מכפיל הון, שהוא הנתון הבוחן את היחס הפיננסי שבין שווי השוק של המניה להון העצמי של החברה.

 

מה הקשר של מכפיל הון לשוק ההון?

שוק ההון ומכפיל הון קשורים באופן הדוק בעולם הפיננסים והכלכלה, אך הם מייצגים בכל זאת מושגים ותפקודים שונים במערכת הפיננסית. שוק ההון הוא שוק פיננסי רחב שבו אנשים ומוסדות קונים ומוכרים ניירות ערך פיננסיים כגון מניות, אג"ח, מטבע חוץ ועוד. זוהי בעצם פלטפורמה לגיוס הון ולהשקעה בנכסים שונים. חברות מנפיקות לעתים קרובות מניות או אג"ח בשוק ההון כדי לגייס כספים שיאפשרו צמיחה עסקית. שוק ההון היא זירה כלכלית חשובה ביותר שבה חברים לקוחות פרטיים, תאגידים וממשלות גם יחד. מכפיל הון, לעומת זאת, הוא מושג מאקרו-כלכלי המשמש לבחינת שווי השוק של מניה ביחס להון העצמי של החברה שהנפיקה אותה. כלומר מכפיל ההון הוא נתון חשוב במיוחד ובסיסי למשקיעים ולכל מי שמעוניין לרכוש מניות ומוצרים פיננסיים.

 

כיצד מחשבים מכפיל הון?

החישוב למכפיל הון הוא פשוט למדי. יש לקחת את שווי החברה ולחלק אותו בהון העצמי הרשום בספרי החברה. למי שמסתבך עם חישובים, אפשר לאתר את מכפיל ההון בקלות במגוון של אתרים פיננסיים. הינה דוגמא לחישוב תיאורטי של מכפיל הון של חברה פיקטיבית המפתחת טכנולוגיה חקלאית ירוקה: שווי השוק (כלומר שווי המניות) של החברה עומד על 35 מיליארד שקלים, וההון העצמי שלה עומד על 32 מיליארד שקלים. מחלקים את הנתון הראשון בנתון השני והתוצאה (שבמקרה הזה עומדת על 1.093) היא מכפיל ההון שלנו. אפשר לראות כי מדובר בחישוב בסיסי למדי שאינו מצריך יכולות מתמטיות נרחבות או הבנה פיננסית מעמיקה.

 

על מה מעיד מכפיל הון?

כאשר מכפיל ההון עומד על 1, זה אומר שאנחנו מקבלים על ההשקעה שלנו את המחיר ששילמנו במדויק. לעומת זאת, כאשר מכפיל ההון גבוה מ-1, זה אומר שאנחנו נקבל סכום כסף נמוך יותר מזה ששילמנו על כל מניה. כאשר מכפיל הון קטן מ-1, זה אומר שאנחנו מקבלים בנקודה הזאת סכום כסף רב יותר מזה ששילמנו בעת רכישת המניות. מכפיל הון נחשב אטרקטיבי למדי כאשר המספר הוא נמוך מ-1. משקיעים אוהבים מאוד מוצרים עם מכפיל הון כזה נשום שאלו נחשבים למוצרים שהם בעלי סיכון השקעה נמוך יחסית.

 

מהן נורות האזהרה לגבי מכפיל הון?

מכפיל הון משמש גם כאמצעי אזהרה ויסייע לנו להתרחק מהשקעות מסוכנות ולא חכמות. הינה כמה מצבים כאלו שצריך להכיר:

 

    • חברה שמוציאה יותר מדי כסף בכל רבעון – כשחברות מפסידות כסף מדי רבעון, זה אך מתבקש שמכפיל ההון שלהן יהיה גבוה מ-1. השוק יודע לתמחר הפסדים עתידיים ולכן מראש הערך שלה ירד
    • צפי שלילי לחברות – שוק ההון יודע לתמחר מראש צפי עתידי שלילי לחברות ולכן יש מקרים שבהם הוא יתמחר מראש חברות במכפיל הון גבוה מ-1
    • הערך של נכסי החברה בספרים גבוה יותר מהערך שלה בפועל – יש מצבים שבהם ערך הנכסים של חברה כזו או אחרת הוא גבוה יותר ממה שהוא בפועל. זה יכול לקרות למשל כאשר חברה פושטת רגל או שיש צניחה במחירי הנדל״ן, אך הנושא עדיין לא מעודכן בספרי החברה

 

בכל מקרה, לפני שמתחילים במסחר פעיל בשוק ההון, מומלץ בחום לאסוף את כל הידע והכלים הנדרשים למסחר בטוח. קורס שוק ההון הוא מקור ידע מומלץ בהחלט, וכדאי שלא להתחיל לסחור לפני שמבינים בדיוק איך עושים זאת ומהן נורות האזהרה שצריכות להרחיק אותנו מהשקעות מסוכנות.

 

לסיכום

אם אתם מתכוונים לסחור בעתיד או מתעניינים באופן כללי בשוק ההון, מכפיל הון הוא מושג בסיסי וחשוב שאתם חייבים להכיר. באופן כללי, לפני שניגשים לעשות פעולות מסחר מכל סוג שהוא, חשוב לרכוש את הידע והכלים שיאפשרו לנו הצלחה וימנעו הפסדים כלכליים. אצלנו במכללת פסגות תוכלו להיכנס לשוק ההון בצורה חלקה ובטוחה באמצעות הקורסים המקצועיים המקיפים שלנו, ואתם מוזמנים ליצור קשר ולשמוע עוד על אפשרויות הלימודים שיאפשרו לכם כניסה טובה לתחום.

 

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

דילוג לתוכן