פסיכולוגיה של משקיעים 2

כותב: מכללת פסגות

למה לסחור בקלות זו אשליה?

כאשר סוחר מתחיל מרוויח ,הוא מרגיש שהוא בשמים ושלא ניתן לנצחו ואז הוא מתחיל לקחת סיכונים גדולים ומפסיד את הכול. אנשים סוחרים מהרבה סיבות חלקם רציונליים וחלקם לא .המסחר מציע הזדמנות לעשות כסף רב במהירות , הכסף מסמל חופש להרבה אנשים למרות שלעיתים קרובות לא יודעים מה לעשות בחופש זה. אם אתה יודע כיצד לסחור אתה יכול לקבוע לעצמך את שעותיך ללא כל ממונה מעליך , מסחר יכול להיות מרדף אינטלקטואלי מדהים, פוקר ופאזל ואמנם מסחר מושך אנשים האוהבים תשבצים וחידודי מח (חידות חמיצר) המסחר מלהיב לאוהבי ושונאי סיכון כאחד.

התגשמות התקוות

לרוב האנשים קימת שאיפה להגשמה עצמית ומימוש מרבי של היכולות שלהם .דבר זה יחד עם ההנאה שבמשחק והפיתוי של הכסף, גורם לאנשים להתמודד מול השוק . סוחרים טובים נוטים להיות פיקחים ומשקיענים הם פתוחים לרעיונות חדשים ובאופן פרדוקסלי הנטייה של סוחרים טובים אינה לעשות כסף אלא לסחור נכון ומסחר נכון יביא איתו כסף סוחרים טובים נוטים להשחיז את כישורי המסחר שלהם. השאיפה להיות סוחר טוב חשובה להם יותר מכסף. לסוחר טוב עסקה טובה אינה מלהיבה אותו ועסקה רעה אינה מדכאה אותו.הסוחר כה עסוק במסחר עד אשר כסף לא מסיח את דעתו . הבעיה עם הגשמה עצמית שהיא מלווה תמיד עם הרס עצמי .והשוק אינו מגביל את יכולות ההרס העצמי .כלומר זו פעולה עם קונפליקט מתמיד ויכול להיות עסק יקר מאד. ואם אינך יודע לאן אתה הולך אתה עלול למצוא עצמך במקום שלא התכוננת אליו בכלל.

פנטזיות מול מציאות

סוחר מוצלח הוא ריאליסט,הוא מכיר ביכולתו ובמגבלותיו הוא רואה מה קורה בשוק ויודע כיצד להגיב. הוא בוחן ומנתח את השוק ביסודיות מבלי לבצע קיצורי דרך, בוחן את התגובות של עצמו ועושה תוכניות ריאליות. סוחר מקצועי לא יכול להרשות לעצמו פנטזיות. למרבית האנשים יש פנטזיות הם מנחמים אותנו אך מונעים מאיתנו לראות את המציאות נכוחה הפנטזיות שלנו משפיעות עלינו למרות שאין אנו מודעים לכך בכלל . סוחר מוצלח חייב לזהות את הפנטזיות שלו ולהפטר מהן.

מיתוס המח

מפסידנים הסובלים ממיתוס המח יאמרו כאשר יפסידו כי לא ידעו על סודות המסחר. לרבים מהמפסידים קימת פנטזיה שמסחר מוצלח כרוך בשימוש בסודות כמוסים של המסחר. פנטזיה זו מאפשר קיום ענף שלם של שרותי יעוץ וגורו למיניהם. סוחר מאוכזב לעיתים תכופות לא יהסס להוציא אלפי דולרים על גורוים ותכניות מסחר אוטומטיות והוא לא מבין שמסחר הוא אתגר אינטלקטואלי  הרבה פחות ממה שצריך  להתמודד רופא או מהנדס. סוחרים טובים הם פיקחים אך מיעוטם משכילים ומרביתם אף ללא תואר ראשון מה שמבדיל בין סוחר טוב למפסידן זה בוודאות לא השכלה פורמלית.

מיתוס ההון הקטן

מפסידנים רבים חושבים שהיו מצליחים יותר אם היו בעלי הון גדול יותר. כל המפסידנים מועפים מהשוק על ידי שרשרת של הפסדים .לעיתים כאשר סחרן מתחיל מועף מהשוק השוק מתהפך וינוע לאותו כיוון שאותו סחרן חזה. המפסידן מוכן לבעוט בעצמו שאם הוא היה מחזיק מעמד עוד שבוע הוא לא היה נמחק אלא עושה בוכטה ובגדול. המפסידנים לוקחים תבנית זו כאישור לצדקת הטכניקה שלהם . הם מחכים לצבור הון ראשוני חדש ואז נכנסים שוב והסיפור חוזר על עצמו והשוק שוב מוכיח שהמפסידן צדק רק מאוחר מדי ואז מופיעה הפנטזיה אילו היה לי יותר כסף זה לא היה קורה כי הייתי נשאר בשוק ולא מובס. אבל האמת שאם היה לו יותר כסף הוא פשוט היה מפסיד יותר. זה כי הוא סחר מעל למגבלותיו וניהול הכסף שלו היה רשלני, הוא לוקח סיכונים גדולים מדי ולא חשוב מה היה ההון שלו סופו להפסיד. לעיתים משקיעים שואלים כמה כסף נדרש כדי לסחור הם רוצים לעמוד בהפסד ראשוני עד אשר יחלו להרוויח כסף הם נשמעים כמו מהנדס המצפה שכמה גשרים ראשונים שהוא יתכנן יתמוטטו לפני שיצליח לבנות כהלכה או האם מנתח מתכון להרוג כמה אנשים לפני שניתוחיו יצליחו. סוחר הרוצה לשרוד ולשגשג מוכרח ללמוד בהפסדיו והדבר נעשה בכך שיש לסכן רק חלק קטן מהונו בעסקה בודדת לא יותר מ-2% יש להתחיל בכסף קטן ללמוד משגיאות ולשלם שכר לימוד נמוך במשך כמה שנים עד אשר תירכש המיומנות. מיתוס ההון הקטן מאפשר לחובבן להימנע מהתמודדות עם 2 אמיתות כואבות – החוסר במשמעת עצמית שלהם במסחר והחוסר בהכנת תוכנית עסקית למסחר מסודרת מראש.

המיתוס של הטיס האוטומטי

מערכות אוטומטיות וסורקים למינם נמכרים בכל מקום והציפייה היא להפעיל את המערכת ולשבת לחכות לזרמי ונחשולי הכספים שיגיעו האמת היא יותר פשוטה אם זה היה עובד למה מוכרי המערכות לא מפעילים אותם ויושבים הם ואוספים את הכסף . התשובה ברורה ככל שהמערכת תהיה מורכבת ויקרה יותר עדיין השוק משתנה ויוצר מצבים שונים המחייבים תגובות שונות. ולא יעזור כלום אין תחליף לשיקול הדעת של הסוחר . חברות התעופה משלמות הון עתק לטייסים להטיס את המטוסים, למרות מערכות הטיס האוטומטי על מנת שיתמודדו עם מצבים שבהם טיס אוטומטי משוכלל ככל שיהיה לא יוכל להתמודד איתם.צריך לזכור שהשוק הוא לא אמא שאמורה לספק מזון וביטחון לתינוקה אלא זירה המורכבת מאנשים קשוחים ונבונים המחפשים כל דרך להוציא ממך את כספך ולהעבירו לרשותם.

סחור עם עיניים פקוחות

כל סוחר מצליח חייב לשלוט ב-3 מרכיבים חיוניים למסחר:

  • פסיכולוגיה אישית מוצלחת.
  • מערכת מסחר לוגית.
  • תוכנית טובה לניהול הכספים.

3 מרכיבים אלו הם כמו רגלים של כסא בן 3 רגלים, תוציא רגל אחת והכסא ייפול ביחד עם מי שיושב עליו . מפסידנים בדרך כלל מנסים לשבת על כיסא עם רגל אחת ואולי במקרה הטוב 2 רגלים . מערכת המסחר חייבת להיות מבוססת על כללים ברורים ומוגדרים אתה חיב לנתח את רגשותיך באופן כזה שכל החלטה שלך במהלך המסחר היא שכלתנית ולא רגשית . תוכנית ניהול הכספים חיבת לנהל את הסיכונים כך שלא יהיה סיכוי שתפסיד את כל כספך.

גורו של השוק

תמיד היו גורו ותמיד יהיו גורו שהסוחרים ינהרו אחריהם. קימים 3 סוגי גורו :

  • גורו של מחזוריות (בדרך כלל 4 שנים) – אם למשל אחד אומר שצפויה מפולת וכאשר בסופו של דבר יש מפולת הוא נהפך לגורו שכולם מצפים לדבריו ונוהרים אחריו עם שינוי הכיוון הוא בדרך כלל נעלם.
  • גורו של קסמים – גורו שפיתח שיטה חדשה או מכשיר חדש המקנה למשתמש בו יתרון על סוחרים אחרים כאשר השיטה נהפכת לנחלת הכלל או כאשר השוק משתנה באופן שהיתרון היחסי נעלם גם גורו זה נעלם
  • גורו מתים – הדוגמא הטובה היא גאן שנפטר ב 1950 ואילו שיטתו פורחת ויש אינספור גופים המבטיחים עולם ומלואו לסוחרים בשיטתו (בראיון של המחבר עם בנו של גאן סיפר הבן שאביו לא היה מסוגל לפרנס את משפחתו בכבוד)

הציבור רוצה גורו ולכן תמיד יקומו וייעלמו אך עליך כסוחר אינטליגנטי להבין ששום גורו לא יהפוך אותך לעשיר. כאשר אתה מזהה גורו יש לך יתרון ואתה עשוי להרוויח, אבל רק בהתחלה . ניתן לזהות בקלות כאשר תקופתו הסתימה והדרך היא פשוטה באמצעות  התקשורת . כתבי הכלכלה הינם שמרנים ומרבית הזמן הם יושבים על הגדר ותמיד דבריהם הם דו משמעותיים כאשר התקשורת נותנת לגיטימציה לגורו ומקבלים את תורתו סימן שתקופתו נגמרה והוא נמצא בשיא תהילתו ומכאן הדרך היא רק למטה .

הרס עצמי

מסחר הוא משחק קשה סוחר שרוצה להצליח בטווח הארוך מוכרח להיות רציני מאד במה שהוא עושה ,הוא אינו יכול להרשות לעצמו להיות נאיבי או לסחור בגלל איזו מטרה נסתרת . לרוע המזל המסחר נעשה לעיתים על ידי אנשים אימפולסיביים או מהמרים וכאלו שחושבים שהעולם חייב להם משהו. אם אתה סוחר למען ההתרגשות אתה נוטה לקחת עסקאות עם סיכוים גרועים ולוקח סיכונים מיותרים השוק אינו סלחני ומסחר רגשני מסתיים בהפסדים.

הימור

ניתן לחלק את המהמרים ל-3 קבוצות :

  • המהמר המזדמן שמהמר בשביל הכיף.
  • המהמר המקצועי שזו דרך החיים שלו –קר מחושב עם תוכנית מסודרת ותכנון מראש.
  • המהמר הכפייתי – מונע על יד צרכים לא ברורים ואינו מסוגל להפסיק הוא תמיד יפסיד מכיוון שהוא חש שהוא כל יכול ואינו טורח להסתכל בהימור דרך תוכנית ארוכת טווח ולכן הוא כמו אלכוהוליסט המכור לכוהל.

(גברים נוהגים להמר בשביל ההתרגשות והפעילות ואילו נשים מהמרות בשביל לברוח) .המפסידים תמיד נוטים להסתיר את ההפסדים .שלהם וטורחים להראות כמרוויחים . מסחר בבורסה נותן למהמרים תחושת עילוי. זה מכובד יותר ומתוחכם יותר מאשר ההימור הפשוט. המהמרים מושפעים מרגשותיהם ושונים מסוחרים מקצועיים המתמקדים בתוכנית ולא ברגשות. מילת המפתח של ההימור היא חוסר היכולת להפסיק להמר ,ולכן אם אתה מרגיש שאתה סוחר יותר מדי והתוצאות נמוכות מדי תעשה הפסקה של חודש .דבר שיאפשר לך להעריך מחדש את תוכנית המסחר שלך אם אינך מסוגל להפסיק לסחור במשך חודש זה סימן שאתה בצרות ורצוי שתקבל עזרה.
חבלה עצמית
יש לנו בעיה לבחון את עצמנו קל לנו להאשים את כולם כאשר נכשלנו . אנחנו מחבלים בעצמנו כמו ילדים קטנים ולא טורחים לבדוק את עצמנו כמבוגרים שכלתנים מטענים מהעבר יכולים להיות קטסטרופליים עליך לבחון ולמצוא את חולשותיך על מנת להשתנות . אחת הדרכים היא לנהל יומן ולרשום את כל הסיבות לכניסה והיציאה של כל עסקה לחפש מאפיינים שיטתיים בהצלחה ובכישלון.

המרוץ ההרסני

כמעט כל עסק  מספק רשת בטחון לעובדים בו הבוס הלקוחות העמיתים לעבודה כמעט כל אחד יכול להזהיר אותך כאשר אתה פועל בצורה מסוכנת . במסחר אין תמיכה כזו והוא מסוכן יותר מהמקובל השוק מציע אינספור הזדמנויות להרס עצמי ללא כל רשת בטחון , כל אחד בקהילה תורם משהו להגנת האחר מעשיית שגיאות למשל כאשר נוהגים אנו נזהרים שלא לגרום לתאונות  בגלל תוצאות חמורות לנו ולנהגים האחרים השוק פועל ללא כל זה להיפך כל סוחר מנסה להכות את הסוחר השני ההפסד שלו הוא הרווח של השני השוק הוא כמו מלחמה . לקנות גבוה מדי זה כמו לנסוע בכביש מהיר עם דלת פתוחה אף אחד לא יזהיר אותך להיפך הסוחרים האחרים יחכו לקנות ממך בנמוך ובהמשך לדוגמא לא רק שיעקרו את הדלת אלא אף ינסו לתלוש לך את היד , הפרטנרים שלך למסחר ינסו להחליש אותך והם רוצים שתכשל ההפסד שלך זה הרווח שלהם.

שליטה בהרס העצמי

רוב האנשים חיים את חייהם בעשיית אותם שגיאות בגיל 60 כמו שעשו בגיל 20  אחרים מצליחים לגדול ולצמוח להשאיר את בעיותיהם מאחור אתה חייב להיות ער לנטייה של החבלה העצמית להפסיק להאשים בהפסדך את המזל הרע או אחרים ולקחת אחריות על התוצאות נהל יומן ולמד משגיאותיך מי שלא לומד משגיאות יחזור עליהם שוב אתה צריך ביטחון פסיכולוגי כמו שמטפס הרים זקוק לחבל ביטחון כללי ניהול נכונים וקפדניים של הכסף יכול לספק לך את רשת הביטחון אם אתה רואה שאינך מצליח להתגבר על בעיית ההפסדים שלך בעצמך חפש יעוץ חיצוני.

פסיכולוגית המסחר

לרגשות שלך יש השפעה מידית על חשבון הבנק שלך , יכולה להיות לך מערכת מסחר מצוינת אך אם אתה מפוחד או מרוגז או עצוב בטוח תעשה שגיאות כאשר תבין שרגשות השמחה או הפחד של המהמר מערפלים את מוחך הפסק לסחור יכולתך להצליח או להיכשל כסוחר תלויה ביכולתך לשלוט ברגשותיך . כאשר אתה סוחר הינך מתמודד עם המוחות החדים ביותר בעולם .מגרש המשחק אינו הוגן הוא בנוי בצורה שבאה להבטיח את כישלונך . אם תרשה לרגשותיך לשלוט כישלונך מובטח. אתה אחראי לכל עסקה שאתה עושה ועסקה מתחילה כאשר אתה מחליט להיכנס לשוק ומסתימת כאשר אתה מוציא את כספך החוצה רוב הסוחרים נכשלים בשוק בגלל שהם לא היו מוכנים פסיכולוגית לנצח.

לכופף את החוקים

השוק מציע אינספור פיתוים והוא כמו ללכת במכרה זהב  השוק מעורר את תאוות הבצע לעוד רווח ופחד גדול לאבד אותו רגשות אלו מערפלים את תפישת ההזדמנויות והסכנות. רוב החובבנים מרגישים כגאונים לאחר שהצליחו בעסקה או סדרה של עסקאות זה מלהיב לחוש עד כמה אתה טוב. עד כדי כך שאתה יכול לכופף את הכללים שלך ולהצליח וזה בדיוק הזמן בו מתחיל הכישלון כי עם הסטייה מהחוקים מתחיל ההרס העצמי. מרבית הסוחרים מחזירים לשוק את  הרווחים שלהם השוק מלא בסיפורי הצלחה .הצלחת הסוחר היא לא המכה הבודדת אלא היכולת לצבור את ההון. אתה צריך לסחור בצורה אובייקטיבית כפי שאפשר נהל יומן על כל העסקאות שלך לפני ואחרי , גרפים , גיליון אלקטרוני הכולל את כל העסקאות כולל עמלות ותדאג לפיקוח קפדני על כללי ניהול הכסף יתכן ותצטרך להשקיע בניתוח עצמי יותר ממה שתשקיע בניתוח השוק. כאשר המחבר החל במסחר הוא קרא כל ספר בנושא פסיכולוגית מסחר בכולם היו אינספור עצות וכל אחת הייתה הגיונית רק שהאחת סתרה את השנייה (לדוגמא קרא את כל עיתוני הכלכלה – אל תקרא כלום ,סמוך רק על עצמך ועל כושר ניתוח השוק שלך , אל תסחור בשעה הראשונה – סחור בעיקר בשעה הראשונה) בסופו של דבר מה שעיצב את תפיסתו לגבי דרך המסחר נבעה ממקצועו הפסיכיאטריה. לאחר שנוכח באפקטיביות התמיכה של קבוצת אלכוהוליסטים אנונימיים (AA) הוא השתתף באחת הפגישות והגיע למסקנה שעליו לטפל בהפסדים באותה דרך בה אלכוהוליסטים מטפלים בהתמכרות לאלכוהול . לקבוצת AA קימת תוכנית טיפול בת 12 שלבים המיושמת גם בנושאים אחרים הכרוכים בהתמכרות.

הכחשה

אדם מן הישוב שותה לעיתים באירועים חברתיים או למען  הכיף הוא יודע את הגבולות ויודע מתי להפסיק. אלכוהוליסט כאשר הוא שותה הוא רוצה עוד ככל ששותה יותר הוא רוצה יותר עם הזמן חייו נהרסים אך אף פעם לא הוא האשם תמיד יש אשמים אחרים ותמיד יטען שהוא מסוגל לשלוט בכמות אותה הוא שותה הוא נמצא בשלב ההכחשה והצעד הראשון הוא להכיר בבעיה שהוא נשלט על ידי האלכוהול ולא להיפך. מבחינה זו יש התאמה מלאה בין האלכוהוליסט לבין סוחר מפסיד אשר ישנה טקטיקות מסחר או נירות וימשיך להפסיד עד אשר יצא משלב ההכחשה ויודה  שהסיבה לכישלונות נעוצה בו בעצמו ובצורת מחשבתו ולא בגורמים אחרים .וכפי שאלכוהוליסט מודה שהוא נשלט ע"י אלכוהול כן סוחר צריך להודות שהוא נשלט ע"י הפסדיו ולהתחיל לבחון את עצמו למציאת הסיבות לכישלון .בדרך כלל הדבר קורה בהפסד טוטאלי שממנו רק מעטים מצליחים להתרומם שוב.
סוחר מצליח כאשר מתחיל לספוג הפסדים עוצר ומתחיל לנתח את עצמו ואת הדרך עד שהוא מוצא את הסיבות הנכונות ומתאים עצמו מחדש. מפסידן לא עוצר וממשיך להפסיד עד אשר מגיע לקרקעית .ישנם סוחרים שמגיעים לקרקעית לאחר מספר שבועות של מסחר אחרים ממשיכים להזין את ההפסדים ממקורות חיצוניים . אנו כל ימי חיינו בונים תדמית עצמית ולרובנו יש הערכה עצמית גבוהה זה כואב כאשר הערכה זו מתנפצת והדבר הראשון שאנו רוצים לעשות זה להתחבא. אך עליך להבין שכמעט כל סוחר היה במצב זה סטטיסטיקה מלמדת ש 90% מהסוחרים נעלמים מהמסחר תוך שנה רק מעטים מצליחים להתחיל את התהליך של שיקום עצמי בדרך של הודאה שהסיבה האמיתית לכישלון שלו היא בו עצמו , תוכל להתחיל את הדרך להיות סוחר מנצח ע"י פיתוח משמעת עצמית חדשה .והדרך היא כמו אלכוהוליסט- כל יום בתורו להישאר פיכח כך הסוחר יישאר בלי הפסדים .
חשוב לעשות הבחנה בין הפסדים שיטתיים לבין סיכוני שוק בעל חנות שמציעים לו מוצר חדש לוקח בחשבון שיתכן והמוצר לא ילך והוא יפסיד ולכן הוא לוקח כמות קטנה אם הוא ייקח מכולה מהמוצר אזי לא מדובר על סיכון עסקי אלא הימור וזה ההבדל הגדול. סוחר מצליח לעולם לא ייקח סיכון שיכול במכה אחת להוציא אותו מהשוק אפילו אם יעשה מספר שגיאות רצופות .כסוחר הינך בעסק של מסחר ואתה חייב להגדיר את רמת הסיכון שלך שהיא מכסימום כסף שהוא מוכן לסכן על עסקה בודדת אחת. אין לזה כלל ברור בדולרים כמו בעסקים אחרים זה תלוי בגודל החשבון שבו אתה סוחר בשיטת המסחר וגודל הכאב שאתה מוכן לחוות. סוחר הגיוני לעולם לא יסכן יותר מ 2% לעסקה בודדת אם יש לך 30,000$ לעולם אל תסכן יותר מ 600 $ לעסקה בודדת . גם אם אתה רואה עסקה מוצלחת ושאתה צריך לסכן יותר מ 2% אל תבצע אותה , תנסה לצמצם את העמלות שלך אך אל תאשים את הברוקר בהפסדים שלך אם אתה מפסיד אפילו דולר אחד יותר ממה שתכננת אתה מפסידן.האם יש לך מערכת תיעוד טובה? אם לא זה סימן של מהמר ושל מפסידן, איש עסקים מוצלח דואג לתעד את כל פעולותיו תאריך ומחירים של כניסה ויציאה עמלות סטופ , סטופ מתנייד, סיבות לכניסה , יעדים ליציאה , רווח מכסימלי , הפסד מכסימלי וכל אינפורמציה חיונית אחרת .

מרוויחים ומפסידים

אנו באים ממקומות שונים עם תרבות שונה ומביאים איתנו מנטליות שונה ומטען רגשי שונה, אם רובנו ננהג בשוק כמו בחיי היום יום נפסיד. הרווח וההפסד בשוק תלוי בגישתנו וברגשות שלנו כלפי רווח והפסד , פחד וחמדנות וכיצד אנו שולטים בהתרגשות של המסחר והסיכונים .בראש ובראשונה הדבר תלוי ביכולתנו להשתמש בשכלנו במקום ברגשותינו סוחר ששמח לרווחים ועצוב בהפסדים אינו מסוגל לנצל את שכלו, כי רגשותיו שולטים בו ובסופו של דבר יפסיד .כדי להיות מנצח אתה צריך להכיר את עצמך ולפעול בקור רוח ובאחריות .הפחד מכישלון יכול לדחוף אותנו לנסות פתרונות קסם ובאותו זמן גורם לנו להשליך דברים מועילים מהידע שלנו .
כמו אוקיאנוס השוק הוא כמו אוקיאנוס שנע בלי קשר למה שאנחנו עושים אתה יכול לקנות למכור לשמוח להיות עצוב וכל הרגשות האלה הם לא קשורים בשוק אלא רק בתוכך והשוק לא מושפע מהם, השוק אינו יודע שאתה קיים ואינך יכול להשפיע עליו אתה יכול רק לשלוט על התנהגותך . ימאי לא שולט על האוקיאנוס הוא לומד על מהותו, על הזרמים ,הרוחות ובעיקר איך להפליג באופן בטוח .והוא יודע מתי להפליג ומתי להישאר על היבשה .האוקיאנוס יכול להיות מועיל מאוד אך גם מסוכן יותר . ככל שההתנהגות שלנו תהיה מתאימה יותר כך נלמד להפיק ממנו יותר .סוחר חייב ללמוד כמו ימאי על גאות ושפל ,מגמות ודשדוש. לעולם לא תשלוט בשוק , אך תוכל לשלוט על עצמך. סוחר מתחיל יכול להרוויח סדרה של עסקאות ואז להרגיש כאילו הוא מסוגל ללכת על פני המים, הוא לוקח סיכונים פרועים ומפסיד הכל מצד שני סוחר מתחיל הסופג מספר הפסדים ברצף מרגיש כה מפוחד שאינו מסוגל לתת פקודה אף שמתקבל איתות סופר חזק לקנות או למכור , כאשר הרגשות שולטות השמחה תגרום שתפסיד בסופו של דבר והפחד ימנע ממך להרוויח סוחר מצליח משתמש בראשו ונשאר רגוע רק חובבנים נשלטים על ידי רגשותיהם הרגשות הם מותרות שהסוחר המצליח אינו יכול להרשות לעצמו .

מסחר רגשי

מרבית האנשים מחפשים התרגשות זמרים, שחקנים,ספורטאים מרוויחים הרבה יותר מפרופסורים וטייסים כי זה מה שאנשים מחפשים .השוק הוא בין המקומות המרגשים ביותר זהו ספורט מלהיב לצפייה וספורט מלהיב להשתתף . תאר שאתה יכול להצטרף למשחק בליגה הלאומית תמורת סכום כסף אם תצליח להכות (ביסבול) תקבל שכר כמו מקצוען. השחקן המתחיל מצליח להכות מספר מכות מוצלחות ואז הוא חושב שהוא טוב יותר מהמקצוענים כמה זמן לדעתך אותו אחד ישרוד .

שליטה על חייך

כאשר קוף פוגע במקרה ברגלו בעת קפיצה על עץ הוא נמלא חמת זעם ובועט בעץ מצחיק ? תסתכל על עצמך השוק יורד , אתה בפוזיציה לונג ,ומה אתה עושה מכפיל את השקעתך על מנת להתחשבן עם השוק ולהתאזן , מצחיק? מה ההבדל בינך לבין הקוף . כעס פחד או יותר מזה שמחה הורסות לך את הסיכוי להצליח .אתה חייב לנתח את התנהגותך ולא לאפשר לרגשותיך לשלוט בחייך אנחנו כועסים על השוק אנחנו מפחדים ממנו אנחנו מפתחים אמונות תפלות והשוק כמו האוקיאנוס ממשיך לנוע שקט ,רגוע או גלים  וסערות. בשוק אין התחלה אמצע או סוף רק מה שיצרת במוחך אתה . לעיתים נדירות מישהו מאיתנו גודל ולומד איך לפעול בזירה שמאפשרת חופש מוחלט של פעולה ללא כל מגבלות בכל צורה שהיא . אנו מנסים לרמות את השוק פועלים כאילו אנו מרכז העולם ולא מבינים שהשוק אינו מודע לקיומנו .

כללים שעזרו לאלדר להתפתח

1. החלט שאתה תהיה בשוק לאורך זמן כלומר ברצונך גם בעוד 20 שנה להיות סוחר בשוק .
2. למד כמה שאפשר יותר קרא והקשב למומחים אבל שמור על רמה סבירה של ספקנות אודות הכל שאל שאלות ואל תקבל דברי מומחים כמו שהם.
3. אל תהיה חמדן ואל תמהר לסחור קח את זמנך ללמוד, השוק יהיה שם עם הזדמנויות יותר טובות בחודשים ובשנים הבאות.
4. פתח שיטה לנתח את השוק בצורה הבאה : אם A קורה אזי סביר להניח ש-B יקרה. שווקים יש להם הרבה מימדים תשתמש במספר שיטות אנליטיות על מנת לאשש את העסקה. נסה תאורטית הכל על בסיס נתונים היסטורי, ואז בשוק עצמו עם כסף אמיתי .שווקים משתנים כל הזמן אתה צריך כלים שונים כדי לסחור בשוק שוורי ודובי .
5. תפתח שיטת ניהול כספים:
• המטרה הראשונה היא הישרדות לטווח ארוך.
• המטרה השנייה צמיחה עקבית של ההון .
• והמטרה השלישית עשיית רווחים גבוהים .
• מרבית הסוחרים שמים את המטרה השלישית כראשונה ולא מודעים שמטרות 1 ו 2 קיימות.
6. תהיה ער לכך שהסוחר הוא החוליה החלשה בכל מערכת מסחר פתח שיטה לקטיעת עסקאות אימפולסיביות
7. מנצחים חושבים מרגישים ופועלים אחרת מאשר מפסידנים אתה חייב להסתכל לתוך עצמך הוצא החוצה אשליות ושנה את דרך חשיבתך ואת אישיותך כנדרש.

המכללה עוסקת בלימודי שוק ההון ומסחר בלבד, אינה מספקת שירותי ייעוץ השקעות כהגדרתם בחוק, ואינה בעלת רישיון מכוח החוק. יודגש: מבזקי המידע והשיעורים בחדרי המסחר כוללים נתונים כלליים אודות אירועים בשוק ההון, ואינם מתיימרים להוות תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של אדם מסוים

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

דילוג לתוכן