למי להאמין?

כותב: מכללת פסגות
אנו חושבים שהשקל הולך להתחזק ציינו לפני כחודשיים ברוב בתי ההשקעות בסקירות שהוציאו. אך לאחר שבועיים פרסמו תחזיות סותרת שתנאי השוק כבר לא מאפשרים לדולר להמשיך ולהתחזק מול השקל. חלקם ציינו שהדולר יתחזק בטווח של שנה ב-17%,לעומת זאת, אחרים טענו שהתאוששות הכלכלית בטווח הארוך וחזרה של הבורסות למגמת עליה תחליש את הדולר. מבולבלים?בצדק.האם זה הזמן לקנות או למכור מה עושים?
האם כדאי לקנות דולר או למכור דולר? כל אחד מייעץ המלצה אחרת. בקיצור, מבול של תחזיות. השאלה למי להאמין? מהי התחזית הנכונה ביותר? ומדוע אנליסטים מלומדים ומנוסים משנים את דעותיהם.
במחלקות המחקר יושבים צוותים ומעריכים את כיוון הבורסות עפ"י ידיעות ואיסוף חומרים. אך האם בתנאים של היום ניתן לדעת היכן יהיו שוקי ההון בעוד שנה שנתיים? קצת קשה.
במאמר זה אני אולי מאכזב כמה משקיעים  שרגילים לאורך שנים לצרוך מידע כלכלי ללא הפסקה ומנסים להיאחז בכל מיני המלצות של אנליסיטים שאומרים להם,שבעוד מס' שנים הבורסה תהיה כאן והדולר שם והנפט יהיה ברמות כאלה ואחרות.
חשוב להבין,שכיום עם התפתחות האינטרנט  המידע נעשה זמין יותר לכל משקיע ובנוסף  מערכות המסחר נעשו מתוחכמות וממונפות  מה שגורם לשוקי ההון  להתנהג בצורה מאד תנודתית וחדה.
השיטה הנכונה היא לא להשקיע לשנים ,כי בינינו מי באמת יודע היכן הבורסה תהיה אפילו בעוד שנה. מה שנכון לעשות זה לנהל ולעקוב אחר  תיק ההשקעות שברשותנו  לעיתים קרובות  ,מה שמאפשר לנו ניהול והתאמה של תמהיל תיק ההשקעות למצב בשווקים.
היתרון של המשקיע הפרטי בניהול עצמאי של כספו בשוקי ההון נמצא בזה  שאנחנו מנהלים סכום כספי שיחסית הוא קטן ,מה שמאפשר לנו  לשנות את מרכיבי תיק ההשקעות שברשותנו  במהירות, משום שאיננו מנהלים תיקי השקעות במיליארדי שקלים  כמו הגופים הגדולים (בנקים,בתי השקעות ,קופות גמל וכו') שלהם קשה להתאים את עצמם  לבורסה שמשנה את עצמה במהירות בגלל היותם גופים גדולים ושמנים שמנהלים השקעות בכספים רבים.
אז מה צריך לעשות? להתעלם מהתחזיות? נראה שאי אפשר. אסור לשכוח שנותני התחזית הם גם עושי שוק. זה לא אומר שהמטרה לרושש את המשקיע הפרטי, אחרי הכול חשוב לבתי ההשקעות השם שלהם בשוק. אך המטרה שלנו בתור משקיעים פרטיים לחקור,לבדוק ולדעת לסנן את הידיעות שמופצות מידי יום. והכי חשוב זה לנהל ולהתאים את מבנה תיק ההשקעות
למצה הנתון בשוק. לחזות את כיוון השווקים אף אחד לא יכול,מה שכן אנחנו מסוגלים זה לזהות את המגמה בשווקים ובהתאם  לכך להשקיע.

המכללה עוסקת בלימודי שוק ההון ומסחר בלבד, אינה מספקת שירותי ייעוץ השקעות כהגדרתם בחוק, ואינה בעלת רישיון מכוח החוק. יודגש: מבזקי המידע והשיעורים בחדרי המסחר כוללים נתונים כלליים אודות אירועים בשוק ההון, ואינם מתיימרים להוות תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של אדם מסוים

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

דילוג לתוכן