התמודדות עם הפסד

כותב: מכללת פסגות
הצלחה בבורסה אינה תלויה רק בידע הטקטי ,כדי להיות סוחרים ברמה מקצועית ולשרוד את השווקים לאורך זמן חשובה מאד יכולתנו המנטאלית בקבלת ההחלטות. קשה לדעת את המספר המדויק אבל מניסיוני כסוחר ובהכשרת סוחרים הצלחה בבורסה דורשת 40% ידע טקטי (שיטה) ו-60% מוכנות מנטאלית. בזמנים בהם אנו מבצעים מסחר חשוב לבדוק את מוכנותנו המנטאלית,משום שחוסר שקט נפשי כמו בעיות במשפחה,בעיות בעבודה,יצר נקמנות על הבורסה מעסקאות כושלות בעבר ועוד שאר גורמים שמפריעים לשקט הנפשי יגרמו לנו לבצע טעויות במסחר גם אם ברמה הטקטית ניתחנו את הדברים נכון. הבעיה הגדולה ביותר לבצע מסחר בתקופות שמשקיע סובל מחוסר שקט נפשי הינה התמודדות עם עסקאות כושלות,כידוע לכם גם הסוחר המיומן ביותר לא מצליח בכל העסקאות שלו. בתקופות של עסקאות כושלות קשה למשקיע זה להתמודד עם ההפסדים בצורה נכונה מה שיכול להשפיע לרעה גם על העסקאות הבאות.לכן ברגע היותכם מבצעים מסחר חשוב מאד שתבואו מוכנים מנטאליות ושקטים נפשית. סיבה נוספת ושכיחה מאד אצל משקיעים בטיפול לוקה בהפסדים הינה שהם לא חותכים הפסדים באותם קטנים (סטופ-לוס),ולצערי גם אלה שכן עובדים עם סטופ-לוס אין להם את המשמעת  לחתוך את ההפסד ברגע שהמניה שלהם מגיע לסטופ-לוס שהם קבעו מראש.

תרחיש 1

מניה שנמצאת אצלכם בתיק ההשקעות מגיעה למחיר הסטופ-לוס שקבעתם מראש. ברגע ביצוע הסטופ-לוס אתם למעשה מוכרים בהפסד ,לכן פה מתחילה הטעות הקריטית ביותר אצל משקיעים שהינם רוצים למכור את המניה ובעצם "להודות בהפסד" הם עוברים לשלב ההכחשה ובעצם מורידים את הסטופ –לוס למחיר נמוך יותר וכך הם גורמים להגדלת ההפסד. הם מתרצים את הפעולה שלהם בזה שהמניה טובה וזו רק ירידה רגעית ותכף המניה חוזרת למסלול של עליות,טענה מאד נפוצה היא שהחברה טובה,הנהלה מצוינת,מוצר טוב כל אלה טענות שלא יחסכו מכם הפסדים גדולים. חשוב מאד ברגע שמניה מגיע למחיר הסטופ-לוס(הוראה לקטיעת הפסד) שהגדרתם ברגע רכישת המניה ,להיות ממושמעים ולסגור את העסקה בהפסד קטן ולא לעבור לשלב "התקוות" שהמניה תחזור למצב של עליות.

תרחיש 2

מצב זה חמור יותר מהתרחיש הראשון,זהו מצב שבו המשקיע לא מכר את המניה בזמן וחתך את ההפסד בעודו קטן,עכשיו שהמניה כבר בהפסד של 20%-30% משקיע זה שב וקונה עוד מניות נוספות של אותה חברה מפני שהוא סבור שזו הזדמנות לרכוש במחיר זול וכך הוא יחזיר את ההפסד מההשקעה הראשונית שלו במניה. השקעה במניות יורדות ברוב המקרים תניב הפסדים נוספים.

המכללה עוסקת בלימודי שוק ההון ומסחר בלבד, אינה מספקת שירותי ייעוץ השקעות כהגדרתם בחוק, ואינה בעלת רישיון מכוח החוק. יודגש: מבזקי המידע והשיעורים בחדרי המסחר כוללים נתונים כלליים אודות אירועים בשוק ההון, ואינם מתיימרים להוות תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של אדם מסוים

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

דילוג לתוכן