איך מחליטים איזו מניה לקנות

כותב: מכללת פסגות

כשרוצים להחליט איזו מניה לקנות מסתמכים בדרך כלל  על שתי שיטות בסיסיות, שיטת הניתוח הפונדמנטלי ושיטת ניתוח טכני.

שיטת הניתוח הפונדמנטלי מסתמכת ככלל על לימוד מצבה הכלכלי של חברה מסוימת. שיטה זו בוחנת את הדו"חות הכספיים,מכפיל רווח,מאזנים,המלצות אנליסטים ,ניהול החברה וכו'.

סוחר המשתמש בניתוח פונדמנטלי בדרך-כלל יהיה מעודכן תמיד לגבי זמני הפרסום של האינדיקאטורים הכלכליים, יעקוב בזמן אמת  אחר פרסום האינדיקאטור ומייד לאחריו על ההשפעה שיש לפרסום ,סוחר כזה יעקוב אחר התרחשויות כלכליות של החברה ,מוצרים חדשים,כניסה לתחומים חדשים,ניהול החברה וכו'. לאחר מעקב מתמשך אחרי השפעות האינדיקאטורים על שערי המניות, יוכל הסוחר לקבוע טוב יותר את ההשפעה הפוטנציאלית שתהיה לפרסום כל אינדיקאטור על שער המניה.

ה-"תמונה הגדולה" של הניתוח הפונדמנטלי טובה לחיזוי מגמות ארוכות-טווח בשערי המניות, אך היא אינה נותנת כיוון מספק לטווח הקצר בינוני.
מצד שני יש לנו את שיטת ניתוח טכני. השיטה חוקרת את התנהגות השווקים בהתבסס על גרפים למטרת הבנה של מגמות מחירים עתידיות. השיטה מתבססת על חקר פסיכולוגיית

המשקיעים וניסיון לצפות את התנהגותם. הניתוח הטכני נסמך על שלושה הנחות יסוד:

  1. המחירים ומחזורי המסחר, כפי שהם מופיעים על הגרף, מספקים את כל הנתונים הדרושים. אין צורך לשלב נתונים נוספים על מנת לנתח טכנית.
  2. השוק נע במגמות והתנהגותו איננה סתמית או שרירותית לאורך זמן.
  3. ההיסטוריה חוזרת על עצמה.

הניתוח הטכני פועל על חישוב סטטיסטי ומצליח בין 65-75% על כל המוצרים שנסחרים בארץ ובעולם, כמו מדדים, מניות, תעודות סל, קרנות נאמנות, מטבעות וכו'.

בשיטה הפונדמנטאלית אין לנו נקודות כניסה, יציאה וקטיעת הפסד ברורות. דבר העלול לפגוע במשקיע בצורה משמעותית. כניסה לעסקה בלי לדעת היכן לצאת או היכן לחתוך הפסד, בקלות יכולה לגרום למשקיע להפסד את כל כספו. אין ספק שנקודה זו משמעותית והיא מקנה יתרון ברור לשיטה הטכנית, בה המנתח הטכני גוזר מן הגרף את הנקודות הללו בדיוק משמעותי. וכך למעשה מיישם מעשית עקרונות משמעת עצמית במזעור האויב הראשי של המשקיע- הרגש.

סיכום

משקיעים שרוצים לרכוש מניות לטווח זמן של שנה ומעלה עדיפה שיטת הפנדמנטל.כאשר רוצים לקנות מניות לטווח ארוך יש צורך להבין היטב את מצבה הכלכלי של החברה וניהולה.

לסוחרים לטווח קצר – בינוני עדיפה השיטה הטכנית,משום שבטווח הקצר, ביצועי המניות מושפעים בעיקר "מאווירת השוק" ופחות מהאינדיקטורים הכלכליים של כל חברה

רוצים ללמוד עוד? אתם מוזמנים לשריין את מקומכם בקורס ניתוח טכני שלנו.

המכללה עוסקת בלימודי שוק ההון ומסחר בלבד, אינה מספקת שירותי ייעוץ השקעות כהגדרתם בחוק, ואינה בעלת רישיון מכוח החוק. יודגש: מבזקי המידע והשיעורים בחדרי המסחר כוללים נתונים כלליים אודות אירועים בשוק ההון, ואינם מתיימרים להוות תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של אדם מסוים