יש לך חלום, יש רעיון, עכשיו נשאלת השאלה – איך לוקחים את החזון הזה למציאות – מה עושים עם החלום?

כל יזמה מתחילה ברעיון. יש שיקראו לזה חלום. אבל בכל מקרה, את החזון או החלום צריך לפרוט לתוכנית, כל תוכנית מתחילה במקום אחד – ההתחלה.

ניסוח החזון – הרעיון

בין אם זה בשעות הקטנות של הלילה, או במהלך ריצה, או כשאתה עושה משהו אחר. נסח לעצמך את החזון הזה. נסה לדבר עם אנשים קרובים אליך (כאלה שאין חשש ש'יגנבו' לך את הרעיון). דבר על זה, נסח לעצמך מה זה אותו חלום, או חזון.

כתוב. כל הזמן כתוב. רעיונות, שורות, משפטי מחץ שקשורים לדבר הזה שמתחיל לגדול. פתקים זמינים בכל מקום. מחברת רעיונות ליד המיטה. כתוב. כל הזמן כתוב. את הרוב תזרוק. חלק ייכנס פנימה לתוכנית העסקית.

נסה לענות על שלוש השאלות הבסיסיות –

(1) מה הרעיון שיש לי – מה המוצר שאני מספק, מה השירות שאני מספק;

(2) מי קהל היעד שלי – למי אני פונה, למי נועד השירות;

(3) מה אני צריך – מה צריך לקרות כדי שהדבר הזה יקרום עור וגידים.

 

 

סיום קורס נדלן אבישי בחיפההמוצר, או השירות

תאר את הבעיה שהמוצר או השירות פותר. ספר את הסיפור שלך, איך אתה הגעת לרעיון הזה. נסה להיות ספציפי ככל האפשר.

ספר לעצמך את המוצר. בהתחלה באופן כללי, במשפט אחד, אחר כך בדוגמאות רבות ככל האפשר, נסח לפרטים את הרעיון הזה. תן דוגמאות, נסה לכוון לכאב של אנשים. התחבר לצורך שהמוצר הזה פותר.

קהל היעד

אין ספק שהמוצר שלך פונה לנשים וגברים בין הגילאים 3-99. אבל עכשיו, נסה בכל זאת למקד את עצמך כמה שיותר. הפירוט במוצר עצמו, יסייע לך למקד את קהל היעד שלך. זה יסייע לך מאוד בבניית התוכנית השיווקית.

מה אני צריך – התוכנית העסקית

אחרי שדיברנו על המוצר, על קהל היעד, צריך לבנות את הדרך לשם. עקרונית, שלב פשוט. איך אומרים – הכנסות פחות הוצאות שווה רווח. אבל היות ולכם אין עדין לא הכנסות, אז הדרך לשם רצופה פרטים קטנים. והשטן כידוע נמצא בפרטים הקטנים.

זה השלב הארוך ביותר, אולי הסיזיפי ביותר. אסוף כמה שיותר מידע, כמה שיותר נתונים. שלטו בפרטים הקטנים. אם זה מוצר – תכירו את העלויות של כל דבר ודבר. קבלו הצעות מחיר לעלויות של חלקים, של ייצור, פיקוח, תהליכים. אם זה שירות, גלו בקיאות בפרטים הקטנים של מה נדרש מהשירות הזה.

בצעו הערכה (אולי סקר) של צפי שימוש במוצר או בשירות שלכם. ההערכה צריכה להיות ריאלית (ואחרי שביצעתם הערכה ריאלית, חתכו אותה ב-50%). בחנו מה נדרש מכם כדי להגיע לאיזון תפעולי. כלומר – כמה זמן, מה היקף המכירות שיידרשו כדי להגיע למצב שבו ההכנסות השוטפות (ההכנסות שייכנסו מהמכירות), יהיו בגובה ההוצאות השוטפות (ההוצאות שתלויות בהכנסה). רק לאחר מכן בחנו תוך כמה זמן, ובאיזה היקף מכירות או הכנסות, אתם מתחילים להחזיר את ההשקעה אחורה. כמה זמן ייקח להחזיר את ההשקעה הזו?

משקיעים

אתם כבר מאוהבים ברעיון שלכם, בתוכנית שלכם, ובטוחים בדרך שבניתם. אבל, לפני שיוצאים ממש החוצה, שלב מקדמי נוסף. אחרי שניסחתם את התוכנית העסקית, נסו 'להריץ' אותה מול אנשים שונים. רצוי, מול קהל אוהד, שייתן לכם ביקורת בונה, ויסייע לשפר את התוכנית הזו. גם אנשים עם שכל ישר, שלאו דווקא מהתחום הרלבנטי, יכולים להאיר את עיניכם לנקודות בעייתיות, או שדורשות שיפור שינוי.

אחרי מקצה השיפורים, הכינו את המצגת, את הפרזנטציה למשקיעים. בנו את המצגת כך, שמרבית המידע מגיע כבר בדקה הראשונה. הכינו 'נאום מעלית' על המיזם שלכם. נאום המעלית אומר – מה יקרה אם בדרך לפגישה עם משקיע, המשקיע אומר – 'אני חייב לעוף לפגישה חשובה, לא מתוכננת, דבר איתי על המיזם במעלית'. זה אומר שכל המידע החשוב צריך להיות בנאום המעלית הזה. אחר כך, תוכלו להרחיב את הפרזנטציה. שימו לב, לא ארוך מדי. אם זה משקיע מתוחכם אם מהתחום, הוא כבר ראה המון מצגות, והוא 'יחתוך' אתכם לפני הזמן. קחו זאת בחשבון.

בניתם תוכנית עסקית, יש לכם פרזנטציה מנצחת. התאמנו עליה שוב ושוב, ושוב, ושוב. מול המראה. הסריטו עצמכם. הציגו מול קהל 'אוהד' שייתן לכם הערות לגבי ההצגה.

דברו על המיזם, עם כל מי שאתם מכירים. פנו לכל מי שאפשר, שיכול לסייע, שיכול להיות רלבנטי לתחום. שלחו חיצים בכל כיוון אפשרי. יש פגישות שרק יובילו לפגישה נוספת. יש פגישות שפתאום 'בינגו' ממקום לא צפוי יביאו לכם משקיע. לעולם לא תדעו זאת. נסו קישורים – לינקדאין, נסו קשרים אישיים, צרו קשר גם עם מי שנותנים לכם שירותים – רואי חשבון, עורכי דין, סוכני ביטוח נפגשים כל הזמן עם אנשים, הם רכזים של לקוחות, ויכולים לעשות חיבורים שונים. היו נכונים להציע תגמול בתמורה להשקעה שבוצעה בעזרת אדם כזה או אחר.

מיזם הוא ריצת שטח ארוכה

זה לא ספרינט. לא זבנג וגמרנו. בדרך כלל עבודה על מיזם תחל במקביל לעבודה נוספת. רק משלב שבו המיזם יכול לרוץ לבד, אפשר לאט – לאט להקטין משרה, או לצאת לחל"ת או להתפטר לגמרי. חשוב לא להתייאש, חשוב לנהל טוב טוב את הסיכונים. אם המיזם אכן ראוי, בסוף זה יקרה. חשובה האמונה במהלך הדרך.

לפרטים על לימודי יזמות עסקית לחצו כאן עכשיו >>>

תגיות: , ,

מהו התחום המתאים ביותר עבורך?
יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!


מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Fill out this field
Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
You need to agree with the terms to proceed

הפוסט הקודם
יזמות עסקית – מהו המתכון המנצח? מהם הכלים המעשיים לעולם היזמות?

צרו
קשר

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם…

תפריט