מהו מינוף? מהו מינוף במסחר?

משמעות הביטוי מינוף במסחר (או מסחר ממונף)

רבים מאיתנו שומעים את הביטוי מסחר ממנוף אך לא כולנו מבינים את משמעות הביטוי. מסחר ממונף הוא מסחר שבו הסוחר רוכש נכס מסוים מבלי שיש בידיו את מלא הסכום הנדרש לרכישה. השימוש בעסקאות ממונפות מתאפשר אך ורק כאשר יש בידי הרוכש די בטחונות לביצוע העסקה.

דוגמאות למסחר ממונף ניתן להביא מתחומי מסחר רבים

הדוגמא הנפוצה והמוכרת ביותר היא רכישת דירה באמצעות שימוש במשכנתא. הרוכש מחזיק בהון עצמי נמוך משווי הנכס הנרכש אך באמצעות שימוש בהלוואה (משכנתא) מצליח הרוכש לרכוש את הנכס. ההון העצמי של הרוכש מהווה כרית ביטחון עבור הבנק המלווה ולכן הוא נקרא "ביטחונות".
גרף אפל
כרית הביטחון נועדה למצב שבו שווי הנכס הנרכש ירד ויעניק לבנק די זמן לבצע שינויים בהלוואה, לדרוש עוד ביטחונות או למכור את הנכס הנרכש. שהרי אם בטחונות אלו יהיו נמוכים מידי עלול הלווה לא להחזיר את ההלוואה משום שהעסקה הופכת עבורו ללא כדאית.
הצטרפו ללימודי שוק ההון במכללת פסגות עם מיטב הקורסים אונליין >>>

עסקאות ממונפות בשוק ההון קיימות במגוון נגזרים:

  • חוזים עתידיים
  • מט"ח
  • אופציות למיניהן ועוד

בכולם נדרש הרוכש למתן ביטחונות בלבד אך במקביל עליו להבין כי ירידה בערך הביטחונות עשויה להביא לסגירת העסקה ע"י הברוקר.
שימוש במינוף יכול להיות מדהים אם מרוויחים אך יכול לשמש חרב פיפיות בעסקת הפסד. אם נדרש הסוחר למתן בטחונות בשיעור של 1% בלבד מגובה העסקה אזי הוא ממונף ביחס של 1:100 .
במקרה כזה רווח של אחוז אחד בודד בעסקה מכפיל את רווחי הסוחר פי 100 ולפיכך הוא מכפיל את כספו עם כל תנודה של 1% בנכס הבסיס. מאידך, שינוי של 1% בנכס הבסיס בכיוון המנוגד לכיוון העסקה שהאמין בה הסוחר תביא להפסד מלוא כספו.

המכללה עוסקת בלימודי שוק ההון ומסחר בלבד, אינה מספקת שירותי ייעוץ השקעות כהגדרתם בחוק, ואינה בעלת רישיון מכוח החוק. יודגש: מבזקי המידע והשיעורים בחדרי המסחר כוללים נתונים כלליים אודות אירועים בשוק ההון, ואינם מתיימרים להוות תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של אדם מסוים

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

דילוג לתוכן