תוכנית עסקית: איך בונים תוכנית עסקית? המדריך | מכללת פסגות

איך בונים תוכנית עסקית

מהי תוכנית עסקית ומדוע היא חשובה וחיונית לכל בית עסק ולכל יזם עסקי? מהם מרכיבי התכנית ומהם הפרמטרים אותם חשוב לכלול בתוכה? כל מה שצריך לדעת על כתיבת תוכנית עסקית בכתבה שלפניכם.

איך בונים תוכנית עסקית

תוכנית עסקית היא למעשה מסמך עסקי המהווה כלי עזר חשוב ומרכזי לכל בית עסק המצוי בתחילת דרכו או בשלבים מתקדמים של פעילותו.

התכנית העסקית נכתבת למטרות שונות הכוללות בין היתר: התווית דרכי פעולה לבית העסק, הגדרת מטרות לפיתוח העסק, הערכת כדאיות כלכלית ובחינת הזדמנויות עסקיות, גיוס הלוואות או משקיעים ומטרות נוספות המאפשרות לבעלי העסק ומייסדיו לנתב את דרכם העסקית באמצעות אותו מסמך עסקי.

כתיבת תוכנית עסקית היא למעשה פעולה מקצועית המיושמת בין היתר על ידי יועצים עסקיים אך היא ניתנת לכתיבה גם על ידי בעלי העסק עצמו במידה ועומד לרשותם הידע המקצועי הנדרש לצורך כך. את הידע המקצועי לצרכי כתיבת תוכנית עסקית ניתן לרכוש באמצעות קורס יזמות עסקית במכללת פסגות המאפשר לכל אחד ואחת מהמשתתפים בו להיחשף למגוון רחב של כלים ואמצעים עסקיים העומדים לרשותו של היזם העסקי לצורך מימוש מיזמיו וביסוס מעמדו בתחום העסקי בו הוא עוסק.

תוכנית עסקית – מבנה התוכנית

המבנה הקלאסי של התוכנית העסקית כולל בין היתר:

 • נספח “סיכום מנהלים” – נספח המסכם למעשה את התכנית העסקית ומטרותיה ואף על פי שהוא המסמך הפותח את התוכנית הוא נכתב אחרון.
 • חזון ותיאור החברה/בית העסק – מסמך הכולל בתוכו פרטים טכניים אודות בית העסק, לרבות, שנת הקמה, שם העסק, זהות בעלי ומייסדי העסק, זהות השותפים במידה ויש, כתובת העסק, נכסים בבעלות העסק וכדומה. כמו כן, במסמך זה חשוב לתאר את חזון העסק במספר משפטים קצרים ובמילים פשוטות ואף לכלול את יעדי העסק לשנים הקרובות.
 • מוצרי/שירותי העסק – מסמך המפרט ומתאר את כל המוצרים/שירותים המוצעים ומשווקים על ידי בית העסק. מסמך זה מהווה למעשה את ליבת התכנית במידה ואתם מעוניינים לפרוץ לשוק, להגדיל את המכירות או לגייס משקיעים ולכן חשוב להגדיר מהו הערך המוסף של המוצרים/שירותם, מהן התועלות הצרכניות המוענקות לצרכני המוצר/שירות, מהן התכונות הייחודיות המאפיינות את המוצר/שירות. במידה והמוצרים/שירותים הינם בעלי סימן רשום חשוב לציין זאת.
 • ניתוח השוק וסביבת התחרות – מסמך המפרט את תנאי השוק וסביבת התחרות בו. מסמך זה מבוסס על מחקרי שוק שונים והוא כולל בתוכו התייחסות נקודתית לנושאים כגון: גודל השוק, היקף התחרות בו, נתח השוק של בית העסק וכדומה.
 • קהלי יעד – מסמך זה נועד להגדיר ולסווג את קהלי המטרה הרלוונטיים לבית העסק והוא כולל בתוכו בניית מודלים שונים של קהלי היעד הרלוונטיים לצד גיבוש תובנות צרכניות המבוססות על מחקרי שוק אותם מומלץ לקיים לפני כתיבת תוכנית עסקית.
 • שיווק ומכירות – מסמך המפרט את דרכי הפעולה השיווקית לצרכי מכירת המוצרים/שירותים הנכללים בסל המוצרים/שירותים של בית העסק. מסמך זה חייב לכלול בתוכו נתונים עדכניים אודות היקף המכירות (במידה ומדובר בעסקים קיימים) ו/או צפי מכירות ויעדי מכירה (במידה ומדובר בעסקים חדשים). כמו כן, דרכי הפעולה המופיעים במסמך זה עתידים לשמש אתכם לבניית תוכנית שיווק רב שנתית ולכן הוא חייב לכלול בתוכו את התקציב הנדרש לצרכי שיווק, פרסום ומיתוג בהתאם לעלויות השונות אותן חשוב לבדוק ולברר לפני עריכת המסמך.
 • מקורות מימון – מסמך המפרט את כלל מקורות המימון וההלוואות העומדות לחובת בית העסק. במקרים ומדובר בהקמת עסק חדש חשוב לציין את סכומי ההשקעה הנדרשים ואת מקורות המימון לצרכי גיוס הכסף. כמו כן, חשוב שמסמך זה יכלול בתוכו פירוט מורחב ככל הניתן אודות אופן השימוש בכספי העסק, צפי רווחים במהלך השנים הקרובות וכדומה. לצורך כתיבת סעיף זה בתכנית אנו ממליצים לכם להיוועץ עם יועץ עסקי.

הסעיפים המופיעים לעיל מהווים למעשה את המבנה הקלאסי לכתיבת תכנית עסקית, כאשר ניתן להוסיף מסמכים נוספים העוסקים בפירוט מורחב יותר בנושאים כלכליים-פיננסיים במידה והיא מיועדת לצרכי גיוס השקעות ומקורות מימון ומסמכים נוספים העוסקים בפירוט מורחב יותר בהיבט השיווקי במידה ומדובר בתוכנית המיועדת לצרכי פיתוח עסקי והתווית דרכי פעולה שיווקית.

תוכנית עסקית שיווקית

התכנית העסקית השיווקית מהווה נספח לתכנית העסקית בהתאם למבנה הקלאסי עליו הרחבנו בסעיף הקודם. התכנית השיווקית נועדה לפרט את מכלול הפעולות השיווקיות הנדרשות ליישום בבית העסק על מנת לעמוד ביעדי המכירות תקופתיים אותם חשוב להגדיר ולתחם מראש במסגרת הכנתה.

בתכנית השיווקית חשוב לכלול נתונים אודות חוזקות/חולשות/דרכי הפצה ותמחור של כל המוצרים/שירותים המשווקים על ידי בית העסק ולהגדיר את סוג המוצרים/שירותים ואופן שיווקם בהתאם לתנאי השוק, קהלי היעד וסביבת התחרות עימה מתמודד בית העסק.

תוכנית  שיווקית חייבת לכלול בתוכה גאנט (לוח זמנים) המיועד להגדרת מטרות ויעדים לאורך השנה וזאת בהתבסס על צפי מכירות ותכנון הפעולות השיווקיות לאורך השנה. יצירת הגאנט מאפשרת תכנון תקציב שנתי למטרות פרסום, שיווק ויח”צ שבאמצעותו ניתן לחלק את “עוגת התקציב” לאורך ימות השנה בצורה מושכלת ונכונה.

תוכנית עסקית כלכלית – פיננסית

התוכנית העסקית פיננסית נועדה בעיקר לצרכי גיוס משקיעים ומקורות מימון בנקאיים וחוץ בנקאיים והיא מהווה נספח לתוכנית העסקית בהתאם למבנה הקלאסי המוצג לפניכם. מטרתה של התוכנית העסקית הינה הוכחת רווחיות של בית העסק ולכן היא חייבת לכלול בתוכה נתונים כלכליים שונים המעידים על מצבו הפיננסי של בית העסק מיום הקמתו ועד יום הכנתה (במידה ומדובר בעסקים קיימים). במידה ומדובר בעסקים ומיזמים שלצורך הקמתם נדרשת הלוואה או גיוס הון ממקורות מימון שונים, התוכנית העסקית כלכלית-פיננסית חייבת לכלול בתוכה נתונים כלכליים אודות השוק בו היא עתידה לפעול ונתונים שונים אודות עלויות ההקמה והתפעול ואודות ההכנסות הצפויות.

איך כותבים תוכנית עסקית לצרכי קידום העסק? -טיפים מעשיים 

איך כותבים תוכנית עסקית

השאלה איך בונים תכנית עסקית הנה שאלה המעסיקה כל בעל עסק ויזם עסקי המעוניין לפתח ולקדם את עסקיו ומיזמיו בהתאם לתכנית סדורה ועניינית המפרטת בפניו את דרכי הפעולה להם הוא יידרש לצרכי פיתוח העסק וקידומו.

לפיכך, היא חייבת להיכתב בשפה ברורה ונהירה לבעל/ת העסק ולכן אנו ממליצים לכם לשכתב אותה לאחר שרכשתם מספר כלים מעשיים לצורך כתיבת תכנית עסקית באמצעות אחד מהקורסים העסקיים העומדים לרשותכם במכללת פסגות.

כמו כן, אנו ממליצים לכם לכתוב קצר ולעניין ולהפוך את התוכנית העסקית למסמך עסקי אליו תוכלו לחזור בכל פעם מחדש על מנת ליישם את דרכי הפעולה המופיעים בתכנית ואף לבחון את התקדמות יישומה.

יחד עם זאת, חשוב לזכור ולהבהיר שבמידה ואתם עתידים לכתוב תכנית המיועדת לצורכי גיוס הלוואות או משקיעים, חשוב לכלול בתכנית דו”חות פיננסיים ובמקרים אלו מומלץ להיוועץ עם יועץ עסקי לצורך כתיבת התכנית. כמו כן, במידה ואתם עתידים להגיש את התכנית העסקית שלכם למשקיעים ובעלי מאה נוספים (בנקאים וכדומה), אנו ממליצים לכם להקדיש תשומת לב מרבית לעיצוב שער התכנית ולהסתייע בשירותיהם של מעצבים גרפיים לצורך העניין.

עיצוב נכון ומושך של שער התכנית העסקית, בדומה לכל עיצוב נכון של שער למגזין, מזמין את הקורא לעיין בו ולמקד את תשומת ליבו במהלך הקריאה בתכנים המופיעים בתכנית. בשער התכנית נהוג להוסיף פרטים כללים אודות בית העסק כגון: שם, לוגו, תאריך הקמה, פרטי התקשרות וכדומה.

איך בונים תוכנית עסקית – מה חשוב יותר ומה חשוב פחות?

על מנת שלא להפוך את התכנית העסקית שלכם לכרך עב כרס, אנו ממליצים לכם להגדיר מראש את מטרות כתיבת התוכנית ולפיהן לפעול לכתיבת תכנית עסקית קצרה, עניינית וממוקדת מטרה. במידה והתכנית העסקית שלכם נועדה לצרכי התוויית דרכי פעולה שיווקיים, אנו ממליצים לכם להתמקד בכתיבת תכנית עסקית שיווקית. במידה ומטרת התוכנית היא לגייס הון, משקיעים או לקבל הלוואה בנקאית, אנו ממליצים לכם להתמקד בכתיבת תכנית עסקית פיננסית כלכלית.

בכל הנוגע לשאלה מה חושב יותר ומה חשוב פחות שיופיעו בתוכנית העסקית, אנו ממליצים לכם לרכז רשימה של כל הנושאים אותם תרצו לכלול בתוכנית העסקית ולבחון מהם הנושאים הרלוונטיים ביותר למטרות התוכנית, כאשר את הנושאים שפחות רלוונטיים לקידום מטרות התוכנית אנו ממליצים לכם להשאיר מחוץ למסמך.

תוכנית עסקית ניתנת לשינויים ועריכה בכל פעם מחדש בהתאם למטרותיה המשתנות לאורך השנים. ברוב המקרים, מומלץ לכתוב תוכנית עסקית לפרק זמן של שנתיים עד חמש שנים ובכל פעם להוסיף נספחים נוספים ולבצע אי-אילו שינויים בהתאם למטרותיה ובהתאם ליעדים השונים אותם תרצו להציב בפניכם בכל פעם מחדש.

ולסיום, נחזור לרגע לנספח “סיכום מנהלים”:

לאחר שכתבתם וערכתם את התכנית העסקית במלואה, זה הזמן והמקום לכתוב את סיכום המנהלים שהוא למעשה תקציר נקודתי של כל התכנית כולה. תקציר המנהלים הידוע גם בשם סיכום מנהלים, הוא למעשה המסמך הראשון בו מעיינים ולכן חשוב שהוא יהיה תמציתי, קצר וקולע ויכלול את כל סיכומי הדברים העיקריים המופיעים בתכנית. ברוב המקרים, מומלץ שמסמך סיכום המנהלים יתפרס על פני עמוד A4 אחד. את הנקודות החשובות בתקציר מומלץ לסמן בבולד ובכך למקד את עיניו של הקורא למילים ולנקודות אותן הדגשתם.

הקורס המיוחד של מכללת פסגות שנקרא “קורס יזמות עסקית מעשית” מאפשר לכל המשתתפים להתנסות בהכנת תוכנית עסקית מקצועית וכזו שעושים בה שימוש אמיתי – ולכן מדובר בקורס שאפשר להגדירו כקורס חובה לכל יזם ולכל אדם שרוצה לדעת להכין תוכנית עסקית.

תגיות: ,

מהו התחום המתאים ביותר עבורך?
יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!

  שדה חובה (*)


  מאמרים נוספים

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  Fill out this field
  Fill out this field
  יש להזין אימייל תקין.
  You need to agree with the terms to proceed

  הפוסט הקודם
  איך פותחים עסק? כך תעשו זאת נכון ובטוח!
  הפוסט הבא
  איך לזהות הזדמנות עסקית?

  צרו
  קשר

  מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם…

   שדה חובה (*)


   תפריט