סיפור אישי: שחר חן- מכללת פסגות

כותב: שחר חן

בגיל 22, אחרי שנה וחצי של מסחר הייתי מרושש עד הקצה. אחרי קורסים רבים ומספר הפקדות לחשבון המסחר שלי, נותרתי בלי כלום. מופסד, מובס ומושפל. קטן אמונה בעצמי, באנשים שלימדו אותי ובדרך שבחרתי. נואש עד התהום נותרתי בהפסד כולל של 10000$. שכר של חצי שנת עבודה לאדם בגילי- וזאת אם הוא עובד בעבודה מתגמלת, כזאת שלא כרוכה בהגשת מיני מזונות ומשקאות.

מה נותר לי לעשות?

פשוט בכיתי. דמעות של ייאוש, שלוו בכאב פיזי כמעט.
כאב בטן בלתי נתפס, זה שאני לא מאחל לאף אחד. לילות ארוכים בלי שינה, מחשבות שלא מפסיקות להסתובב בראש, ובעיקר דאגה עמוקה לעתיד שלי. איך אני אתרומם מפה?! שאלתי את עצמי.

כל הספרים והמאמרים כתובים על ווינרים שהצליחו בחייהם, כאלו שכותבים על ‘איך להתעשר?’ או כיצד ‘לעשות את המכה הגדולה’. הרי מי באמת ירצה לקרוא על לוזר שכתב על השפל של חייו?

הכל התחיל מרווח קטן…

היה זה באחד מיימי השישי בהם מתפרסם נתון התעסוקה. אחרי מספר ימים של מעקב אחרי מספר צמדים הגיעה ההזדמנות. מודל הספייק כפי שנלמד בקורס מתקדמים. המודל עבד כמו שעון, אחרי מימוש רווח ראשון החלטתי שאצא כמיטב המסורת לריצה הקבועה שלי לפני השבת. כששבתי הביתה, שמחתי לגלות שהתווספו לחשבון המסחר עוד כ-350$. לא רע ליום עבודה פסיבי לחלוטין. אחלה דרך לפתוח את השבת הראשונה בחיי כסוחר.

משם, תאוות הבצע רק הלכה וגדלה. הרצון להקדים את השוק, לדעת לפניו מה קורה, להקדים את אסטרטגיית המסחר לא הרפה ממני. ריבוי עסקאות ומינופים גבוהים הביא את חשבון המסחר שלי לתשואה של 400% בחצי שנה. הייתי שיכור מכוח. הייתי בתחושה שכל עסקה שאעשה תרוויח. ככל שהרווחתי יותר כך הגדלתי כמויות. מסחר ב-8 חוזים על מדד ה-S&P 500 היה דבר שבשגרה. הנסיון להקדים את השוק הביא אותי לקחת עסקאות נגד המגמה כדי לתפוס את התיקון הטכני, ועסקאות ישר על רמות תמיכה או התנגדות, כדי לתפוס את הגלים הראשיים של המגמה, מבלי לחכות לטריגר ברור להיפוך. זאת כמובן- ללא סטופ לוס (הרי מי צריך סטופלוס עם חשבון של 12000$??).

עד שהגיע קדאפי

הימים הם ימי האביב הערבי במדינות צפון אפריקה, אני קצין צעיר בצבא קבע. לפי ה’שיטה’ שפיתחתי, הזנתי במערכת המסחר הוראות לימיט עתידיות לכניסה לפוזיציה. וכהרגלנו ביחידה, יצאנו לפאב הקרוב, חבורת קצינים אחרי שבוע עבודה עמוס.

והנה, בשעת לילה  עם חזרתי לבסיס, התכנה הציגה מינוס של 400$. ‘לא נורא’ אמרתי לעצמי, ‘בבוקר זה יחזור’ והלכתי לישון. בבוקר- אותו מינוס 400$ הפך למינוס 4000$, ומשם, הדרך לתהום הייתה קצרה.

ערבוב של רגשות קטלניים, הכעס על השוק, החמדנות, תאוות הבצע ואהבת הסיכון גרמו לי להפסיד חשבון אחר חשבון. התחושה המתסכלת ביותר לסוחר ששורף את חשבונו, היא חוסר היכולות לסחור ביום שלמחרת.

אמירות מסוג ‘עוד הפקדה אחת ודי’, ו’הפעם אין סיכוי שזה לא עובד’ יצאו מפי ללא הרף. עד שביום אחד, בום, התאדו לי כל החסכונות שצברתי במשך שנים. כיום אני מצטמרר לנוכח הזכרון באותן תחושות. נלווה לכך גם הבכיה של אימי לנוכח ההפסדים, “אתה פשוט הורס את העתיד שלך” אמרה לי. באמת הייתי על סף הרס העתיד שלי אם הייתי ממשיך בנפילה החופשית את התהום שפערתי.

איך הבראתי?

ראשית, הפחד מנע ממני את המסחר. לא הצלחתי לתפקד, ובטח שלא לחשוב על השוק. הבדידות במקצוע הזה היא בדידות נוראית.   מעבר לזה, לא היה לי סכום התחלתי איתו אוכל להתחיל.

להתחיל מחדש

היה לי ברור שלא אוכל לחזור ללא למידה מוקדמת. בצבא, אנו קוראים לזה נוהל קרב. כל ההכנות הנדרשות לקראת יציאה ללחימה. סיטואציה זהה כמעט לחלוטין, פרט למידת האחריות על הכתפיים כמובן. החלטתי לפתוח מחדש את הספרים והמחברות מהקורסים השונים. הידע הישן והטוב. לא עוד מרדף אחרי הודעות בורסה ומידע מאקרו כלכלי, לא עוד מרדף אחר ספקי טיפים בחדרי הצ’אט והפורומים השונים. המרדף היה אחרי דבר אחד ויחיד. זיהוי המגמה- כיום, ברור לי לחלוטין, שזהו הכלי החזק ביותר בשוק. החרב החדה ביותר במערכה.

בזהירות יתרה, אחרי תקופה לא קצרה במסחר בדמו, ובהמשך עם סכום כסף קטנטן, עם ענווה מקצועית ובידיעה שאני רק טיפה בים, בהשקט ובבטחה, התחלתי שוב. עקב בצד אגודל.
ממינוס כואב עברתי אט אט לנקודת האיזון, ומאיזון לרווח.

מה למדתי מהמשבר?

1. אין דרך קלה אל המקום אליו שווה להגיע. שילמתי שכר לימוד שלילד בגילי לא פשוט לעקל. אני יודע שכדי לחיות ברווחה ולצבור נכסים ככל האפשר צריך לעבוד קשה. גם אם זה לעבוד קשה במסחר. במסחר סווינג יכול לעבור גם חודש שלם ללא עסקאות. חשבו על כך- האם פעם סרקתם ביום אחד את כל מניות מדד S&P500? אני כן. וזה טקס קבוע שאני עורך בכל יום ראשון אחרי הריצה של הבוקר. מניות לא גדלות על העצים. הן גדלות ב-freestockcharts. לפני שנתיים לקחו לי 10 דק’ לנתח מניה בודדת. נכון להיום כתיבת שורות אלה אני יודע לסרוק את כל המדד בתוך פחות מ- 40 דקות. זה רק עניין של דבקות במשימה ועבודה קשה. המצויינות היא תוצר לוואי של עבודה קשה, הפכו את המצויינות להרגל והתוצאות תגענה בהמשך, אני מבטיח.

2. ‘סרט השערים הוא ספק הטיפים הטוב ביותר, איש המכירות המשכנע ביותר’ (זכרונותיו של סוחר מניות מוול סטריט). אמנם אנו כבר לא סוחרים עם סרט שערים משנת 1961, וברוך השם יש לנו מערכות גרפים מתקדמות המקלות עלינו את העבודה, אך העקרונות זהים לחלוטין. אם אני יודע לקרוא גרף ברמה הנדרשת- לאף אחד אין ייתרון עלי. גם לא לקלדנית המקלידה את הדוחות הרבעוניים של החברה לאתר בלומברג. כל שעלי לעשות הוא לזהות את המגמה (לשלוף את החרב החדה).

3. ‘פשטות היא התחכום האולטימטיבי’ (לאונרדו דה ווינצ’י). תתפלאו לדעת, אבל כוחה של פריצת רמת התגדות או רמת תמיכה, חזק מכל אינדיקטור או אסטרטגיה או בלוף של איזה גורו שרוצה למכור לכם משהו. מדהים לגלות, שישנן עסקאות בהן אנחנו לא צריכים דבר מלבד קו אופקי אחד על הגרף. קו אופקי הוא כלי נהדר המספק לנו מידע רב על פסיכולוגיית המשקיעים והסוחרים. שאלה שאני מרבה לשאול את עצמי גם כיום היא: “האם אימי היקרה (אישה נחמדה בת 56 שעד לפני 5 שנים לא ידעה להזיז עכבר מחשב) הייתה מבינה שזאת עסקה טובה?- כנראה שיש פה עסקה טובה”
4. לא לסחור בכסף פחדן. כשתיק ההשקעות גדול, רצוי לחלקו במספר אפיקי השקעה, ולא לסחור על כל ההון באפיק ספקולטיבי. כך, אנחנו לא חרדים לגורל הכסף כשאנחנו בפוזיציה. אם כל ההון שצברתי מושקע בשוק אחד, סביר להניח שלא אשן טוב בלילה. כיום, אני יודע לפזר סיכונים. ההון שצברתי מושקע כיום בשוק ההון, שוק המט”ח, אג”ח ונדל”ן.

5. תיעוד, תיעוד, תיעוד- “ניתן להעביר ידע, כלומר, את אוסף העובדות המקוטלגות שלך, אך לא נסיון. תצפיות, נסיון, זכרון ומתמטיקה- אלה הכלים החיוניים של ספקולנט מצליח” (זכרונותיו של סוחר מניות מוול סטריט). לשמחתנו יש כיום כלים טכנולוגים רבים המאפשרים לנו לתעד כל פעולה שאנחנו עושים. ולא, אני לא מדבר על track record מתכנת המסחר של הברוקר, אלא על תכנת Excel הנפלאה ועל צילומי מסך. הדבר הזה הביא אותי להישג אחד ויחיד- לטעות ככל האפשר, אך לא לעשות את אותה טעות פעמיים. בספרות ובקורסים מספרים לנו על 70% הצלחה של שיטת הניתוח הטכני. אני לא מתבייש לספר, בזכות תיעוד של כל העסקאות, יחד עם סיכום עסקה ולקחים, הגעתי לתוחלת (ממוצע של ממוצעים) של 90% הצלחה. נכון, זו פעולה סזיפית הדורשת זמן, אך היא פעולה הכרחית. גם אחרי מספר שנים של מסחר, אני עדיין מתעד (גם כשאני רוכש אג”ח ממשלתי ל5 שנים, וגם שאני עושה תרגילים ועסקאות של פחות מ40 שניות).

אני כותב את המאמר הזה מתוך רצון לשתף את כולם בתהליך ההתבגרות שלי כסוחר בבורסה, אני כותב כי האהבה הגדולה שלי היא ללמד מסחר ולעזור לאנשים לצאת ממרוץ העכברים בדרך לעצמאות כלכלית. אני מזמין אתכם להצטרף להצלחה ולעבור לצד המנצח!
שבוע מסחר מוצלח, שחר חן=)

המכללה עוסקת בלימודי שוק ההון ומסחר בלבד, אינה מספקת שירותי ייעוץ השקעות כהגדרתם בחוק, ואינה בעלת רישיון מכוח החוק. יודגש: מבזקי המידע והשיעורים בחדרי המסחר כוללים נתונים כלליים אודות אירועים בשוק ההון, ואינם מתיימרים להוות תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של אדם מסוים

מהו התחום המתאים ביותר עבורך?
יועצי הלימודים שלנו זמינים עבורך, וישמחו לעזור!


  מאמרים נוספים

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  Fill out this field
  Fill out this field
  יש להזין אימייל תקין.
  You need to agree with the terms to proceed

  הפוסט הקודם
  קבלת החלטות במסחר- ניהול סיכונים
  הפוסט הבא
  מכללות בשוק ההון לסוחרים מצליחים וממולחים

  צרו
  קשר

  מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם…

   תפריט